שטר חוב – מאמר משפטי עם PDF שטר חוב שכירות להורדה!

עומדים בפני חתימת הסכם שכירות? מבקשים מכם שטר חוב? במאמר זה תגלו כל מה שחייב לדעת לפני שחותמים!

לא פעם משכירי דירות מספרים על סיפורי בלהות של דירה שהשכירו והשוכרים ברחו מהדירה לאחר שהשאירו את הדירה במצב גרוע, ועם נזק כספי רב לדירה. לעיתים, הם גם יכולים לספר שהשוכרים השאירו חוב לתשלומים השוטפים בדירה (חשמל גז, מים, ועד בית ארנונה וכו'), כאשר הרשויות מסרבות להעביר את התשלום.

במצבים אחרים, דייר קיים בדירה מושכרת עלול לפגר בתשלומים או שאחת ההמחאות פיקדון יכולה לחזור או שיכולים להיגרם נזקים מסוימים על ידי הדיירים.

סוג הערבות אותו תדרשו בעת חתימת חוזה השכירות יקבע את הפעולה שתוכלו לנקוט במקרה שהדייר לא ישלם בהתאם להסדר שעשיתם. לצערנו, בעלי הדירה תמיד צריכים להיות מוכנים למה שיקרה כאשר הדייר לא יעמוד בהסכם. מאמר זה יבחן סוג ערבות נפוץ מאוד המכונה שטר חוב שכירות.

מה זה שטר חוב

שטר חוב הוא מסמך משפטי מחייב המקים חובה של הצד החותם (החייב / השוכר) לשלם סכום כסף מוסכם לצד הנושה (בעל הדירה / המשכיר), ללא תנאי בו מתחייב החייב לפרוע לנושה ו/או מי מטעמו עם דרישה סכום כסף מוסכם.

שטר חוב הוא אחת מהבטוחות הנפוצות ביותר בשוק השכירות למגורים ולמסחרי (חנויות, דירות, מחסנים וכדומה). הוא משמש כבטוחה סטנדרטית ונפוצה אשר אינה מחייבת הוצאה כספית מצד השוכר.

לקריאת המדריך המלא על הסכם שכירות לדירה או הסכם שכירות למשרד או חנות, אתם מוזמנים לקרוא עוד במאמר שלנו בנושא:

ההסדרה החוקית של אפשרות השימוש בשטח חוב נמצאת בסעיפים 90-84 לפקודת השטרות [נוסח חדש], והיא קובעת את אופן ההכנה והנראות של שטר חוב, יחד עם ההיתכנות לשימוש בו.

לא פעם יש שוכרים או משכירים אשר מעלים את השאלה איפה קונים שטר חוב, והשאלה איפה קונים שטר חוב אינה רלוונטית שכן שטר חוב אינו מוצר שנמכר, אלא מדובר בנוסח של שטרות חוב  נכתב לרוב על ידי בנקים, מוסדות הלוואות או עורכי דין לשכירות, אשר צריכים לכלול בשטר החוב את כל המידע הדרוש על פי דין.

שטר חוב הוא כלי פיננסי המכיל הבטחה כתובה של המנפיק לשלם למקבל סכום כסף קבוע, על פי דרישה או במועד עתידי מוגדר. שטר חוב חייב להכיל בכתב את כל ההוראות הנוגעות לחוב, לרבות סכום, שיעור הריבית, מועד הפירעון וחתימת המנפיק, ותנאים נוספים אשר נקבעו בחוק ובפסיקה.

שטר חוב עבור נכס להשכרה הוא הבטחה משפטית מחייבת לתשלום דמי השכירות. אם המשכיר מבקש שטר חוב שכירות בתור ערבות, והשוכר חותם עליו, הוא מחויב על פי חוק לשלם את דמי השכירות לפי התנאים שנקבעו על ידי המשכיר.

 

למה משמש שטר חוב וסוגים של שטרות חוב

שטר חוב משמש בעיקר כבטוחה להסכם, כאשר אם הצד החייב יפר את הוראות ההסכם, יוכל הנושה (המשכיר) לדרוש את תשלום החוב מהחייב והערב/ים, ואם לא ישלמו להגיש את שטר החוב לשכירות למימוש בהוצאה לפועל.

יש לציין כי ישנם מספר סוגים של שטרי חוב, אשר שונים באופיים וניסוחם בהתאם למי שיצר אותם (בנק, גורם פרטי, עורכי דין) ובהתאם לצורך שלשמו הם נוצרו (השבת הלוואה, בטוחה וכו') להלן רשימה קצרה של סוגים שונים של שטרי חוב:

 • שטר חוב לא רשמי / פרטי – זוהי הגדרה כללית לשטרי חוב, אשר עשויים לקיים את הוראות הדין או שלאו, אשר מי שמכינים אותם הם אנשים פרטיים, בקשר עם עסקאות פנימיות או עסקאות בתוך המשפחה. אין ערובה לכך ששטר החוב מקיים את הוראות הדין, ועל כן עשוי להיות מסורב למימוש בהוצאה לפועל.
 • שטר חוב שכירות – שטר חוב לשכירות בלתי מוגנת הוא מסמך משפטי אשר קיים בנוסחים פשוטים באינטרנט או שניתן על ידי עורך דין למקרקעין ונדל"ן. בהמשך המאמר תוכלו למצוא נוסח PDF לשימוש אישי.
  אם בעל דירה אינו מעוניין להתחיל בהליכי פינוי דייר ומאמין שהשוכר יוכל לשלם את שכר הדירה, עליו לשקול להחתים אותו על שטר חוב. שטר חוב להשכרה הוא הבטחה מחייבת משפטית לתשלום דמי השכירות.
 • שטר חוב בנקאישטר חוב בנקאי הוא שטר חוב בנוסח קבוע מראש שהבנק או איגוד אשראי או סוכנות הלוואות מחתים את הלקוח עליו בעת נטילת הלוואה ו/או משכנתא. מדובר בנוסח מתקדם שנועד להקל על הבנק לגבות את החוב.
ריבית לשטר חוב - זהירות מוקש!

לרוב הם דורשים מהלווים להחזיר את ההלוואה בריבית, ולמלווה יש שעבוד על הנכסים שבבעלות הלווה עד לקבלת התשלום. לדוגמה, אם הייתם לוקחים הלוואת רכב מהבנק, לבנק יהיה שעבוד על המכונית שלכם עד שתחזירו את ההלוואה.

יתרונות וחסרונות לשימוש בשטר חוב

לשימוש בשטר חוב יש מספר יתרונות וחסרונות מובילים, אשר מתאימים לכל הסכם שכירות. להלן טבלה מסכמת של היתרונות והחסרונות של שטר חוב לשכירות

יתרונותיו של שטר חוב לשכירות

חסרונותיו של שטר חוב לשכירות

שטר חוב הוא מסמך בעל תוקף משפטי מוצק אשר נותן לכם ביטחון כי אתם תקבלו את הכסף שמגיע לכם על פי ההסכם, במיוחד כאשר מדובר בשטר חוב עליו חתומים מספר ערבים.

זהו כלי פיננסי מורכב עבור משתמשים חדשים שכן המשפטים הקצרים והפשוטים לכאורה בשטר עשויים להסתיר כמה תנאים לא נוחים. כתוצאה מכך, ייתכן שבסופו של דבר אתם אלו שתצטרכו לשלם סכום כסף עצום במידה ותפנו להליכים משפטיים ושטר החוב לא היה רשום באופן תקין, או יכלול אותיות קטנות והסברים מעורפלים ולא ברורים, מה שיעמיד אתכם במקום לא טוב מבחינה משפטית.

 

שטר חוב יכול לשמש אתכם למגוון רחב של שימושים לפי הצרכים האישיים שלכם. זה יכול לשמש למטרות פרטיות, למשל הלוואות בין בני משפחה, שטר חוב שכירות ועוד, כמו גם למטרות מסחר והלוואות גדולות ממוסדות כמו בנקים.

 

שטר החוב אינו בהכרח מבטיח כי אתם תקבלו את הכסף שלכם. תשלום שטר החוב מותנה ביכולות הפיננסיות של החייב והערבים שחתומים איתו לשלם את הסכום.

יתרון מרכזי ששטר חוב מספק לכם הוא גמישות. שטר חוב מאפשר לכם לציין כיצד התשלומים יבוצעו, באיזו נקודת זמן עתידית או לפי דרישה. גמישות זו מאפשרת לכם לציין את תנאי התשלום המתאימים ביותר לצרכים שלכם.

 

כדי לממש את שטר החוב יש לפנות להליך הוצאה לפועל או בית משפט. קחו בחשבון שהליך התביעה הוא תהליך ארוך ומתיש, שיכול לקחת חודשים ואפילו שנים במקרים מורכבים, עד הפסיקה הסופית בה אתם תגלו כמה ואם בכלל כסף מגיע לכם.

שטר חוב הוא כלי פיננסי מועיל, כאשר הפורמט של שטר חוב הוא פשוט, מה שהופך את הנפקתו לקלה ביותר. אתם לא צריכים לרשום על שטר החוב פרטים רבים או להחזיק מסמך ארוך שנכתב על ידי נוטריון. האלמנטים המינימליים שיש לכלול הם סכום הכסף המדובר, שיעור הריבית ותזמון ההחזרים. כדאי להוסיף כמה פרטים נוספים, כגון כתובת הנכס ומספרי הטלפון של הצדדים המעורבים, תאריך וחתימה.

לעיתים שטר החוב עשוי שלא לכסות את מלוא גובה הנזק (במקרים של הרס מכוון בדירה), ועל כן נדרש הזכאי לפעול לקבלת הסכום בתביעה נוספת.

ייעוץ ראשוני ללא עלות

שטר חוב ובטוחות נוספות

שטר חוב הוא בטוחה משפטית נפוצה בכמעט כל הסכם שכירות, אך היא אינה האפשרות היחידה שלכם להבטיח כי תקבלו את דמי השכירות שלכם בזמן. לרשותו של בעל המשכיר עומדות אפשרויות לבטוחות או ביטחונות נוספות אותם הוא יכול לדרוש מהדייר בעת חתימה על חוזה השכירות.

לקריאת מלוא הבטחונות בהסכם שכירות, אתם מוזמנים לקרוא את המאמר המלא שלנו על בטוחות ובטחונות בהסכם שכירות:

בטוחות ובטחונות להסכם שכירות
בטוחות ובטחונות להסכם שכירות

לא פעם משרדנו נתקל בשאלות בנוגע לבטוחות בהסכם שכירות – איך יודעים איזה בטוחות אפשר לקחת? מה הכי בטוח בשבילי כמשכיר? ומה החוק קובע בנוגע לכך?
משרדנו החליט להרים את הכפפה ולכתוב את המדריך המקוון המקיף ביותר בנושא בטוחות להסכם שכירות!

קרא עוד »

מימוש של שטר חוב

אם כל הבקשות שלכם עם הדייר לא הועילו, ואתם נאלצים להגיע למצב של מימוש שטר החוב, השלב הראשון בתהליך הוא התראה בפני החייב והערב על כוונה להפעיל את שטר החוב, תוך מתן מספר ימים בודדים לתיקון ההפרות.

ישנם מצבים שדי באיום בהליכים משפטיים כדי לגרום לדייר לקיים את תנאי ההסכם, אך אם לא, אז יש לעבור לשלב הבא.

הודעה במסירה אישית על מימוש שטר חוב – סודות המקצוע!

בעת הודעה על כוונה לפעול למימוש החוב בהוצאה לפועל, מומלץ להמציא באופן אישי את ההתראה לחייב ולערב באמצעות שליח. זה יסייע בעת מימוש השטר בהוצאה לפועל.

בתום תקופת ההתראה, יש להגיש את שטר החוב למימוש בהוצאה לפועל כנגד החייב והערב. וחשוב לציין כי למרות שמדובר באכיפה משפטית רבת עוצמה של זכויותיכם על פי שטר החוב, אין היא מבטיחה כשלעצמה פירעון השטר.

כניסה להליכי גבייה אינו תהליך נעים כשלעצמו, כך שאם אתם נחושים לאכוף את זכויותיכם לפי שטר החוב, יכול להיות רעיון טוב להיעזר בשירותיו של עורך דין מקצועי.

חשוב להבין שמכיוון ששטר החוב החוקי הוא כלי מחייב מבחינה משפטית, זה מעניק לבעל הדירה חובות מסוימים שעליכם להיזהר מאוד שלא להפר, אחרת המערכת המשפטית עלולה לפעול כנגדכם.

לאחר קבלת פסק דין בהוצאה לפועל ו/או בבית המשפט, תוכלו לפנות להליכי הוצאה לפועל במידה והדייר לא ישלם את חובו עד התאריך שנפסק בפסק הדין הסופי.

שטר חוב עם ערב

כדי להבטיח את מימוש שטרות החוב גם אם השוכר לא ישלם אותו, משכירים רבים נוטים לאלץ את השוכרים לחתום על שטר חוב עם ערב או מספר ערבים, הנקראת גם "ערבות אוואל". משמע, בנוסף לדייר עצמו חתומים על שטר החוב ערב אחד או יותר, אשר מתחייבים לשלם בעצמם את הסכום המצוין במסמך במידה והדייר לא יוכל לעשות כן.

חתימה על ערבות על שטר חוב מחזקת את הבטוחות שיש לבעל הדירה בעת הצורך ומבטיחה לו ביטחון נוסף והכרחי. אם אי אפשר להחתים את הערבים על השטר, רצוי להשתמש בערבות נוספת, ולא להסתמך רק על שטר החוב.

טופס שטר חוב PDF להורדה

על מנת ששטר החוב יהיה תקף, יש צורך למלא מספר תנאים משפטיים מחייבים. אחד התנאים העיקריים הם העותק המקורי עובר לבעל הדירה, וגם הדייר צריך לקבל עותק. כדי ששטר חוב שכירות יהיה תקף, הוא צריך לכלול מידע ספציפי כמו:

 • שמות החותמים- שמו של הדייר ושמו של בעל הדירה
 • גובה הריבית אותו מבקש בעל הדירה במידה יש פיגור בתשלומים
 • סכום לתשלום
 • חתימה של שני הצדדים
 • תאריך
 • נוסח המחייב לשלם

בעל הדירה יכול לפנות לעורך דין כדי לערוך את שטר החוב באופן מקצועי, אך בהחלט ניתן לרשום את שטר החוב באופן עצמאי. משתמשי האתר יכולים להנות מהורדת שטר חוב שכירות לדוגמה על ידי לחיצה על הקישור המופיע מטה.

שטר חוב – מאמר משפטי עם PDF שטר חוב שכירות להורדה!
שטר חוב – מאמר משפטי עם PDF שטר חוב שכירות להורדה!
לשיתוף המאמר לחצו:

שאלות ותשובות בנושא שטר חוב – מאמר משפטי עם PDF שטר חוב שכירות להורדה!

שטר חוב הוא מסמך משפטי מחייב המקים חובה של הצד החותם (החייב / השוכר) לשלם סכום כסף מוסכם לצד הנושה (בעל הדירה / המשכיר), ללא תנאי בו מתחייב החייב לפרוע לנושה ו/או מי מטעמו עם דרישה סכום כסף מוסכם.

שטר חוב משמש בעיקר כבטוחה להסכם, כאשר אם הצד החייב יפר את הוראות ההסכם, יוכל הנושה (המשכיר) לדרוש את תשלום החוב מהחייב והערב/ים, ואם לא ישלמו להגיש את שטר החוב לשכירות למימוש בהוצאה לפועל.

 • שטר חוב לא רשמי / פרטי
 • שטר חוב שכירות
 • שטר חוב בנקאי

ההבדל העיקרי של ערבות בנקאית אוטונומית הוא עצמאות, והעובדה שהערבות הבנקאית האוטונומית מחייבת את השוכר להעמיד את הסכום באופן תמידי בחשבונו למקרה של מימוש.

אם אתם הגעתם עד כאן עצרו!

משרדנו בעל ניסיון משפטי נרחב בתחום בו עוסק מאמר זה, וליווה אלפי לקוחות מרוצים בטיפול משפטי החל משלב הייעוץ והתכנון המשפטי, ניהול משא ומתן, ומתן מענה משפטי מלא אל מול צדדים שלישיים, עד להשגת התוצאה הנדרשת על ידי הלקוח. משרדנו רקורד מוכח וניסיון מקיף, ונשמח להעמיד את ניסיוננו הרב לכם בזמינות מיידית ומחירים הוגנים

תוכן עניינים

המידע בעמוד ובאתר זה נועד להוות מידע ראשוני ובסיסי בלבד, והוא לא מהווה ו/או יהווה ייעוץ והכוונה משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני הניתן על ידי המשרד. אין באמור בעמוד זה כדי להוות הכוונה ו/או המלצה ו/או הדרכה לנקיטת הליכים משפטיים שונים ו/או להימנעות מהם. אנו ממליצים להיוועץ עם עו"ד בטרם נקיטת כל פעולה. למען הסר כל ספק, האחריות לכל תוצאה בשל הסתמכות על האמור לעיל תחול על המשתמש בלבד.

אושר אלקיים משרד עורכי דין
עורך דין (כלכלן) אושר אלקיים

עורך דין (כלכלן) אושר אלקיים בעל ניסיון ייחודי והתמחות בייצוג וליווי משפטי של אנשים פרטיים בעסקאות לרכישת ומכירת דירות מגורים, משרדים, קבוצות רכישה ורכישות מסחריות, החל משלב בדיקת הנאותות והמשא-ומתן ובדירות מקדמיות, עובר לשלב עריכת ההסכם לרכישה/מכירה, וכלה בשלב ההקמה והרישום, תוך מתן ייעוץ והכוונה בתחום המימון, סוגיות המיסוי, סוגיות תאגידיות וייצוג מול הרשויות השונות, וזאת עד לסיום העסקה ברישום ולשביעות רצון הלקוח.
עו"ד אלקיים הינו מרצה מבוקש למקרקעין ונדל"ן ומרצה ומתרגל באופן שוטף בקורסים אקדמיים ב"מסלול האקדמי המכללה למנהל", בפורומים, בכנסים ואירועים שונים, מלווה משלחות אקדמיות בתחומי המשפט והכלכלה, וחבר בלשכת עורכי הדין. לאושר אלקיים תואר כפול במשפטים (LL.B) וכלכלה (B.A) בהצטיינות יתרה.

ייעוץ ראשוני עם עורך דין מקצועי
חייג עכשיו!
יוסי צברי
יוסי צברי
2022-05-05
אושר מקצועי מרגיע, אדיב, סבלני ,זמין בכול שעות היממה ,מכירת דירה זה לא תהליך קל ומאוד מלחיץ הרגשתי שאני בידיים שדואגות לי ולאינטרסים שלי ממליץ כבר לכולם.
amirsinay
amirsinay
2022-05-03
מקצוען אמיתי ליווה אותי בתור משקיע בכל הנוגע לבדיקות רקע לדיירים משא ומתן עם הדיירים ובנוסף תפר חוזה בדיוק לפי צרכי ועוד הרבה דברים שאפילו לא חשבתי עליהם, כיף לדעת שאתה מוגן מכל הכיוונים ואפשר להיות בראש שקט!
אתי צברי
אתי צברי
2022-04-12
תודה רבה לעורך דין אושר אלקיים על הטיפול והליווי במיכרת הדירה, על ההשקעה והשרות מעל ומעבר למצופה וסגירת העסקה במהירות ומקצועית. אין עלייך ונתראה בעסקה הבאה
אלברט אברמוב
אלברט אברמוב
2022-03-18
ממליץ בחום על אושר העורך דין ליווה אותי במקצועיות ובנועם ברכישת הדירה
Gal Yazdi גל יזדי
Gal Yazdi גל יזדי
2022-03-18
אושר ליווה אותנו בתהליך של קניית הדירה הראשונה שלנו. לא היה לנו ידע רב בנושא לפני כן, ואושר היה נעים, סבלני ומקצועי מאוד והסביר שלב אחרי שלב מה הולך לקרות עד סוף התהליך. ממליצים בחום!
Danielle Weizman
Danielle Weizman
2022-03-08
Couldn’t ask for any better advice than Osher. Very experienced, explains everything from top to bottom and guides you through step by step. I highly recommend!! 🤩🤩🤩
יובל זינר
יובל זינר
2022-02-25
עו"ד אושר אלקיים ליווה אותי בתהליך של קבלת זכאות ורכישת דירה במחיר למשתכן - הסביר כל שלב בצורה מקצועית מאוד וסייע בכל שאלה גם לאחר הפגישה! ממליץ בחום!
אורן נזרי
אורן נזרי
2022-02-15
עו"ד אושר אלקיים ליווה אותי ברכישת דירה להשקעה בקריית גת. הוא היה זמין לכל השאלות שיש לי בכל שעה, ונתן לי ראש שקט לאורך כל הדרך - במשא ומתן הוא הסביר הכל עד לפרטים הקטנים ביותר, את המשכנתא הוא תיקתק והוא אפילו דואג לי להסכם שכירות ובדיקת השוכרים בדירה. גם המחיר היה מעולה ביחס לשירות! ממליץ לכל מי שחושב לקנות או למכור דירה לשכור את שירותיו!!!!
מאמרים נוספים באותו נושא
מדריכים | מאמרים | מידע שימושי
ייעוץ מעורך דין ללא התחייבות
מדריכים נוספים
אושר אלקיים משרד עורכי דין