מסמך גילוי בדיור מוגן

אם אתם התחלתם תהליך של משא ומתן אל מול בית דיור מוגן, לאחר הסכמה על מספר תנאים מהותיים, יציינו בפניכם כי השלב הבא הוא קבלת מסמך גילוי מבית הדיור המוגן בטרם חתימה. מה זה אומר מסמך גילוי? מה הוא מכיל? הוא מחייב? התשובות לכל השאלות האלה ועוד – במאמר הבא.

 

מהו מסמך הגילוי בדיור מוגן

מסמך גילוי הוא מסמך משפטי הנקבע על פי חוק הדיור המוגן ותקנותיו, והוא מכיל רשימה של פרטי מידע שבית הדיור המוגן חייב לגלות לדייר זמן סביר בטרם חתימה על הסכם לדיור מוגן.

בעבר, דיירים היו מקבלים לידיהם בסוף פגישה אחת הסכם ארוך ומורכב משפטית, ונדרשים לחתום עליו על מנת שיוכלו להתגורר בבית הדיור המוגן. בנוסף, כל המידע שעלה בפגישה לא היה עולה על הכתב – והיה יכול להיות הבדל משמעותי בין מה שאומרים – למה שכתוב בהסכם דיור מוגן.

לכן נקבע בחוק כי על כל מנהל דיור מוגן להגיש לדייר הפוטנציאלי מסמך המפרט את עיקרי ההתקשרות עמו טרם חתימת החוזה סופי.  מסמך זה הוגדר בסעיף 17 לחוק הדיור המוגן כ"מסמך גילוי לפני חתימת הסכם". בעזרת מסמך זה יוכל דייר פוטנציאלי להשוות דיור מוגן שונה בעזרת אותם פרמטרים.

על מסמך הגילוי להכיל מגוון רחב של תנאים הקשורים למקום מגוריו של הדייר, לרבות:

תנאים לקבלת שוכר, תיאור מקומות ציבוריים, מידע מפורט על תשלומים ומנגנונים לעדכון שלהם בצורה בטוחה, נוכחות או היעדרות של שירותים סיעודיים במקום ועוד. כוונת המחוקק בהקשר זה הוא ליצור מסמך פשוט וידידותי למשתמשים, אשר מסביר בשפה מובנת את העקרונות המנחים את הדיור המוגן ביחס לדיירים.

מסמך גילוי בדיור מוגן
מסמך גילוי בדיור מוגן

מה הפרטים שכולל מסמך הגילוי

על מסמך הגילוי לכלול מספר פרטים הדרושים על פי חוק, כדי לאפשר לדייר הפוטנציאלי לקבל את מלוא המידע הדרוש על הדיר המוגן, וזאת לפני חתימה על החוזה:

 • פרטים של מנהל הדיור המון, כמו גם פרטי בעל זכות מפעיל המקרקעין במקום בו בנוי הדיור המוגן.
 • פירוט השטחים הציבוריים המוגדרים בדיור המוגן, כמו כן הסבר מפורט על כך כי לא ניתן לחולל שינויים או להקטין את השטחים הציבוריים ללא אישור מהממונה.
 • תנאי קבלה של דייר- דבר ראשון יש על הדייר להבין מה הם תנאי הקבלה לדיור המוגן. לדוגמא, כאשר זכות הדיור המוגן לקבל אדם לדיור מוגן תלויה באישורם של צוות מקצועי אשר יקבע כי אותו אדם מסוגל לדאוג לצרכיו האישיים ולנהל את משק ביתו.
 • כמו כן חשוב הסעיף של פינוי הדייר מהדיור המוגן, באילו תנאים הוא מתבצע ואיזה מצב רפואי מוגדר מראש מאפשר פינוי של דייר.
 • פירוט השירותים שמספק הדיור המוגן לדיירים שלו, כמו למשל, שירותי אחזקה, ניקיון, אבטחה, שירותי בריאות המסופקים על ידי אחות הנמצאת במקום, שירותי סיעוד, תוכניות פנאי ועוד. את כל השירותים יש לציין בפני הדייר הפוטנציאלי במסמך הגילוי.
 • בטוחות להבטחת כספי פיקדון ותנאי השבת הפיקדון- סעיף חשוב זה צריך לספק מידע לדייר לפני קבלת החלטתו לגבי התנהלות הדיור המוגן עם כספי הפיקדון של הדייר. בטוחות הם אמצעים להבטחת הפקדת כספים שהופקדו על ידי דייר אצל הדיור מוגן. החוק מפרט ארבעה סוגי בטוחות:

 

  • ערבות בנקאית.
  • רישום משכנתא מדרגה ראשונה.
  • הפקדה של 40% אצל נאמן.
  • הסדר ביטוח שלמותר לדיור המוגן להחליט אילו מהערבויות הוא יציע לדייריו. כמן כן, חשוב לציין כי על פי המוגדר בחוק, דייר אשר פנה לדיור מוגן דרך מסלול שאינו מסלול פקדון, למשל כשירות חודשית, אינו זכאי לבטוחות.

 

בנוסף לכל, מסמך הגילוי כולל את התנאים על החזקת בעלי חיים על ידי הדיירים, תנאים למעבר בין דירות בדיור מוגן, זכותו של דייר לביטול חוזה ההתקשרות ועוד.

 

סעיף 17 לחוק הדיור המוגן

סעיף 17 לחוק הדיור המוגן מתייחס לחובתו של בעל דיור מוגן  למסור לדייר פוטנציאלי מסמך גילוי החתום על ידי בעל הרישיון, ומצוין בו התאריך בו המסמך ניתן לדייר, כך שהוא יהיה תקף למשך שלושים יום.

מסמך הגילוי יהיה ערוך ככל הניתן בשפה פשוטה ומובנת. הדייר יכול לבקש את המסמך מתורגם לאחת השפות המצוינות בחוק זה: עברית, ערבית, רוסית, אנגלית ואמהרית, או מתורגמת ככל הניתן לשפה המבוקשת על ידי הדייר, וכל זה כדי לאפשר שקיפות מירבית של הדיור המוגן כלפי הדייר.

גם הוראות לפי סעיף 4א לחוק הגנת הצרכן יחולו על מסמך הגילוי, בנוגע לגודל אחיד של אותיות. מסמך הגילוי אינו מחייב כשלעצמו את הדייר או בעל הרישיון להתקשרות בחוזה. סעיף 17 לחוק הדיור המוגן מציין ומפרט את כל התנאים אותם יש לציין במסמך הגילוי, כפי שצוין מעלה, ואת כל החובות החלות על מנהל הדיור המוגן בעריכת המסמך.

 

מה חשוב לבדוק במסמך הגילוי בדיור מוגן

ישנם מספר סעיפים אליהם כדאי להפנות צומת לב מיוחדת בעת בדיקת מסמך הגילוי של הדיור המוגן כמו:

בחירת מסלול ההתקשרות הכספי- הדיור המוגן יכול להציע מספר אפשרויות של מסלול התקשרות כספי, בהתאם למצבו הכלכלי של הדייר. יש לוודא דרכים אלו מבעוד מועד כדי להבין האם אתם יכולים לעמוד בתשלומים כפי הדיור המוגן בהתאם למסלול המוצע.

תקופת ניסיון – בתקופת הניסיון קיימת אפשרות להודעה מוקדמת של 14 ימים לסיום ההסכם, לעומת 90 יום לאחר תום התקופה. תקופת ניסיון קצר זו מתייחסת גם לדיור מוגן ויש להיערך לכך בהתאם.

בטוחות להבטחת כספי פיקדון – יש לבדוק באיזו מאחת הדרכים בוחר הדיור המוגן מתוך ארבעת סוגי בטוחות.

כמו כן יש לשים לב גם לסעיפים הדנים בנושא של בני זוג בדיור המוגן, מתן ייפוי כוח לילדים וקרובי משפחה ותשלום דמי אחזקה.

 

ייצוג משפטי לחתימה על מסמך גילוי

אם אתם לקראת חתימה על חוזה התקשרות מול הדיור המוגן, חשוב להיות מיוצגים על ידי עורך דין הבקיא בתחום זה, אשר יכול לעבור איתכם על כל הסעיפים המצוינים, ולהסביר לכם את המשמעות המשפטית העומדת מאחורי כל סעיף.

עסקת דיור מוגן היא עסקה מורכבת ויקרה, וחשוב לא להיות שאננים לגבי קבלת הייעוץ הנכון. גם אם תנסו להתמודד עם המסמך באופן עצמאי, לנסות למצוא פרשנויות באינטרנט ולנהל משא ומתן על תנאים מסוימים מול הדיור המוגן בכוחות עצמכם, במקרים רבים לא יהיה לכם את הניסיון והידע הדרוש כדי להגן על זכויותיכם.

לכן פניה לייעוץ מקצועי של עורך דין המתמחה בתחום של מסמך הגילוי לא רק יכולה להבטיח לכם כי אתם תחתמו על מסמך הוגן, שיענה על הצרכים שלכם, אלא גם מסמך שייבדק על ידי איש מקצוע שישמור על האינטרסים שלכם בכל מחיר.

אם אתם מעוניינים לקרוא עוד על השירות המשפטי של משרדנו בתחום הדיור המוגן – אתם מוזמנים לקרוא עוד בקישור הבא:

עורך דין דיור מוגן
עורך דין דיור מוגן

אחת ההחלטות המרכזיות בחייהם של בני הגיל השלישי היא ההחלטה לעזוב את הבית ולעבור למגורים בדיור מוגן. החלטה זו דורשת מוכנות פיזית ונפשית, בוודאי כאשר

קרא עוד »
לשיתוף המאמר לחצו:

שאלות ותשובות בנושא מסמך גילוי בדיור מוגן

מסמך גילוי הוא מסמך משפטי הנקבע על פי חוק הדיור המוגן ותקנותיו, והוא מכיל רשימה של פרטי מידע שבית הדיור המוגן חייב לגלות לדייר זמן סביר בטרם חתימה על הסכם לדיור מוגן.

הגילוי יכלול מידע הדרוש על פי חוק הדיור המוגן לפני חתימה על חוזה הדיור המוגן, לרבות הפרטים הבאים:

 • פרטים של מנהל הדיור המוגן, כמו גם פרטי בעל זכות מפעיל המקרקעין במקום בו בנוי הדיור המוגן. 
 • פירוט השטחים הציבוריים המוגדרים בדיור המוגן. 
 • תנאי קבלה של דייר. 
 • פינוי הדייר מהדיור המוגן. 
 • פירוט השירותים שמספק הדיור המוגן לדיירים שלו. את כל השירותים יש לציין בפני הדייר הפוטנציאלי במסמך הגילוי. 
 • בטוחות להבטחת כספי פיקדון ותנאי השבת הפיקדון.
 • מידע נוסף שנקבע בסעיף 17 לחוק הדיור המוגן ותקנות הדיור המוגן.
 1. בחירת מסלול ההתקשרות הכספי
 2. תקופת ניסיון
 3. בטוחות להבטחת כספי פיקדון

התשובה היא בהחלט כן! ניתן ליצור עם משרדנו קשר במספר 077-997-1180 , או בהודעה למשרדנו.

אם אתם הגעתם עד כאן עצרו!

משרדנו בעל ניסיון משפטי נרחב בתחום בו עוסק מאמר זה, וליווה אלפי לקוחות מרוצים בטיפול משפטי החל משלב הייעוץ והתכנון המשפטי, ניהול משא ומתן, ומתן מענה משפטי מלא אל מול צדדים שלישיים, עד להשגת התוצאה הנדרשת על ידי הלקוח. משרדנו רקורד מוכח וניסיון מקיף, ונשמח להעמיד את ניסיוננו הרב לכם בזמינות מיידית ומחירים הוגנים

תוכן עניינים

המידע בעמוד ובאתר זה נועד להוות מידע ראשוני ובסיסי בלבד, והוא לא מהווה ו/או יהווה ייעוץ והכוונה משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני הניתן על ידי המשרד. אין באמור בעמוד זה כדי להוות הכוונה ו/או המלצה ו/או הדרכה לנקיטת הליכים משפטיים שונים ו/או להימנעות מהם. אנו ממליצים להיוועץ עם עו"ד בטרם נקיטת כל פעולה. למען הסר כל ספק, האחריות לכל תוצאה בשל הסתמכות על האמור לעיל תחול על המשתמש בלבד.

אושר אלקיים משרד עורכי דין
עורך דין (כלכלן) אושר אלקיים

עורך דין (כלכלן) אושר אלקיים בעל ניסיון ייחודי והתמחות בייצוג וליווי משפטי של אנשים פרטיים בעסקאות לרכישת ומכירת דירות מגורים, משרדים, קבוצות רכישה ורכישות מסחריות, החל משלב בדיקת הנאותות והמשא-ומתן ובדירות מקדמיות, עובר לשלב עריכת ההסכם לרכישה/מכירה, וכלה בשלב ההקמה והרישום, תוך מתן ייעוץ והכוונה בתחום המימון, סוגיות המיסוי, סוגיות תאגידיות וייצוג מול הרשויות השונות, וזאת עד לסיום העסקה ברישום ולשביעות רצון הלקוח.
עו"ד אלקיים הינו מרצה מבוקש למקרקעין ונדל"ן ומרצה ומתרגל באופן שוטף בקורסים אקדמיים ב"מסלול האקדמי המכללה למנהל", בפורומים, בכנסים ואירועים שונים, מלווה משלחות אקדמיות בתחומי המשפט והכלכלה, וחבר בלשכת עורכי הדין. לאושר אלקיים תואר כפול במשפטים (LL.B) וכלכלה (B.A) בהצטיינות יתרה.

ייעוץ ראשוני עם עורך דין מקצועי
חייג עכשיו!
יוסי צברי
יוסי צברי
2022-05-05
אושר מקצועי מרגיע, אדיב, סבלני ,זמין בכול שעות היממה ,מכירת דירה זה לא תהליך קל ומאוד מלחיץ הרגשתי שאני בידיים שדואגות לי ולאינטרסים שלי ממליץ כבר לכולם.
amirsinay
amirsinay
2022-05-03
מקצוען אמיתי ליווה אותי בתור משקיע בכל הנוגע לבדיקות רקע לדיירים משא ומתן עם הדיירים ובנוסף תפר חוזה בדיוק לפי צרכי ועוד הרבה דברים שאפילו לא חשבתי עליהם, כיף לדעת שאתה מוגן מכל הכיוונים ואפשר להיות בראש שקט!
אתי צברי
אתי צברי
2022-04-12
תודה רבה לעורך דין אושר אלקיים על הטיפול והליווי במיכרת הדירה, על ההשקעה והשרות מעל ומעבר למצופה וסגירת העסקה במהירות ומקצועית. אין עלייך ונתראה בעסקה הבאה
אלברט אברמוב
אלברט אברמוב
2022-03-18
ממליץ בחום על אושר העורך דין ליווה אותי במקצועיות ובנועם ברכישת הדירה
Gal Yazdi גל יזדי
Gal Yazdi גל יזדי
2022-03-18
אושר ליווה אותנו בתהליך של קניית הדירה הראשונה שלנו. לא היה לנו ידע רב בנושא לפני כן, ואושר היה נעים, סבלני ומקצועי מאוד והסביר שלב אחרי שלב מה הולך לקרות עד סוף התהליך. ממליצים בחום!
Danielle Weizman
Danielle Weizman
2022-03-08
Couldn’t ask for any better advice than Osher. Very experienced, explains everything from top to bottom and guides you through step by step. I highly recommend!! 🤩🤩🤩
יובל זינר
יובל זינר
2022-02-25
עו"ד אושר אלקיים ליווה אותי בתהליך של קבלת זכאות ורכישת דירה במחיר למשתכן - הסביר כל שלב בצורה מקצועית מאוד וסייע בכל שאלה גם לאחר הפגישה! ממליץ בחום!
אורן נזרי
אורן נזרי
2022-02-15
עו"ד אושר אלקיים ליווה אותי ברכישת דירה להשקעה בקריית גת. הוא היה זמין לכל השאלות שיש לי בכל שעה, ונתן לי ראש שקט לאורך כל הדרך - במשא ומתן הוא הסביר הכל עד לפרטים הקטנים ביותר, את המשכנתא הוא תיקתק והוא אפילו דואג לי להסכם שכירות ובדיקת השוכרים בדירה. גם המחיר היה מעולה ביחס לשירות! ממליץ לכל מי שחושב לקנות או למכור דירה לשכור את שירותיו!!!!
מאמרים נוספים באותו נושא
מדריכים | מאמרים | מידע שימושי
ייעוץ מעורך דין ללא התחייבות
מדריכים נוספים
אושר אלקיים משרד עורכי דין