מכפילי חניה

מכפילי חניה הופכים להיות נפוצים יותר ויותר בערי ישראל. מכפילי החניה נכנסים לחניונים של בנייני מגורים, מגדלי עסקים, חניונים ציבוריים ולמעשה כמעט בכל מקום. מכפילי חניה מעוררות שאלות משפטיות מורכבות, דוגמת מי צריך לשלם על מכפילים אלו ועל תחזוקתם, ואף שאלות עובדתיות דוגמת המחירים של מכפילי חניה. מאמר זה יעסוק במורכבויות אלו.

 

מה זה מכפילי חניה

מכפילי חניה, כשמם כן הם – מכפילים חניות. מכפילי החניה הינם מתקני מתכת יציבים וחזקים, המאפשרים לרכבים לחנות בקומות, זה מעל זה ו/או זה מתחת לזה. המכפילים בנויים עם מנגנון ייחודי לצרכי העברה מכאנית של הרכבים אל מקום החניה. הנהג לא נדרש להגיע אקטיבית אל חנייתו, אלא מנגנון המערכת מעביר את הרכב למקום החניה המוקצה לו, כאשר הנהג נדרש להניח את הרכב במכפיל, והמכפיל מעביר את הרכב למקום החניה הרלוונטי (מעלה או מטה).

היתרון במערכות אלו הינו מובהק וברור. מערכות מכפילי החניה מאפשרות להקצות מקומות חניה רבים יותר בשטח קטן. לא נדרש לבזבז שטחים רבים על מעברי רכבים, לא נוצרים פקקים בחניון ואף אין צורך להתייגע ולחפש אחר מקום חניה פנוי. כמובן שהעלות שלהם נמוכה משמעותית מאשר רכיב הקרקע שקיים בפרויקטים, אשר שוויו גדול משמעותית.

מערכת מכפילי החניה היא מערכת מורכבת מאוד הנדסית. היא נדרשת לעמוד בתקן הישראלי המחמיר אשר נועדו לשמור על בטיחות המכפילים ויציבותם.  עם זאת, הרגולציה הישראלית אינה ברורה דיה בכל הקשור לתקנים הספציפיים הנדרשים, לתחזוקה הרצויה של המכפילים ולתנאים הגאוגרפיים המאפשרים את הצבתם.  אשר על כן, המעוניינים להתקין אצלם מערכת שכזו נדרשים ליצור קשר עם עורך דין מקרקעין העוסק בתחום ולברר לפרטי פרטים מהי הרגולציה הרלוונטית.

 

מכפילי חניה והלכות שכנים

בשנים האחרונות, קבלנים רבים בונים חניוני בניינים המשתמשים במכפילי חניה. כך, מתאפשר לקבלן להקצות חניות רבות יותר עבור הדיירים, ובעלות נמוכה יחסית. מכפילי חניה נפוצים במיוחד בעסקאות של התחדשות עירונית, שכן במקרים אלה יש להקצות גם לדיירים הקיימים חניות בשטח הפרויקט, ואין שטח נוסף שניתן להקצות מחוץ לו. עם זאת, מכפילי החניה יוצרים מורכבות משפטית בכל הקשור להלכות שכנים. המורכבות נוגעת לשאלה מי צריך לשאת בעלויות התפעול של מכפילי החניה, כלל דיירי הבניין, או רק אלו החונים על מכפילי החניה.

מכפילי החניה מצויים בשטחים המשותפים בבניין. כידוע, השטחים המשותפים בבניין מתחלקים בין כל הדיירים וכולם נושאים באחריותם. עם זאת, בבניין מגורים בו מוקצות לכל דייר חניות קבועות, מכפילי החניה משמשים חלק מהדיירים בלבד. מי צריך, אם כן, לשאת בעלויות תפעול המערכת? שאלה זו הגיעה, לא מכבר, לפתחו של בית המשפט המחוזי בתל אביב. בית המשפט דן בנסיבותיו של הבניין הספציפי, כמו גם בהוראות החוק הכלליות הרלוונטיות.

מסקנתו של בית המשפט הייתה כי עלויות אך ורק הדיירים המשתמשים במכפילי החניה צריכים לשאת בעלויות השימוש של המערכת. שאר הדיירים בבניין לא יישאו בנטל זה. עם זאת, עלויות החשמל תתחלקנה בין הדיירים כולם. בית המשפט נימק את החלטתו בכך שמכפילי החניה הוצמדו לדירות ספציפיות. מרגע זה, מכפילי החניה אינם נחשבים לרכוש משותף אלא כאילו היו רכוש פרטי של הדיירים המשתמשים בהם, ולכן רק הם יישאו בהוצאות הרלוונטיות.

האם זוהי גזירת גורל? התשובה היא שכלל וכלל לא. ניתן לתקן את תקנון הבית המשותף בו אתם גרים, כך שכלל הדיירים יישאו בהוצאות מכפילי החניה. ככל שהתקנון יקבע כן במפורש, הוא יחייב את כל הדיירים. חשוב לציין כי יש היגיון רב בחלוקת נטל מכפילי החניה בין כל הדיירים בבניין. אין הסבר מניח את הדעת מדוע אלו שלא זכו בחניה קרקעית יידרשו לשלם יותר ממי שכן קיבלו חניה שכזו.

זאת, כמובן, בתנאי שהקצאת החניות בין הדיירים שווה. במקרים בהם מכפילי החניה משמשים כחניות אקסטרה עבור חלק מהדיירים, מעבר להקצאה הבסיסית בבניין, סביר בהחלט כי רק אותם דיירים המשתמשים במכפילי החניה יישאו בנטל עלויותיו.

 

מכפילי חניה מחירים

לבסוף, איך אפשר שלא, נפרט אודות המחירים של מערכות אלו. מחירי מכפילי החניה תלויים במידה משמעותית בסוג המערכת הנבחרת, באיכותה, בתנאים הגיאוגרפיים של השטח הנבחר ועוד.  כך, למשל, לא הרי המחירים של מכפילי חניה עיליים מעל לפני הקרקע, כהרי עלותם של מכפילים תת קרקעיים. כמו כן, חפירת מכפילי חנייה באזורים סלעיים תהיה יקרה משמעותית מחפירה בשטחים חוליים.

על כל פנים, עלותה של המערכת עומדת על עשרות אלפי שקלים עבור כל מקום חניה.  מחיר זה מגלם גם את עלויות החפירה, הבינוי, המנוע ושאר ההוצאות הכרוכות בבניית המערכת. כאשר המערכת הנבחרת הינה מערכת משוכללת ואיכותית, המחיר הכולל יכול להגיע גם ל-100 אלף שקלים עבור מקום חניה ואף למעלה מכך.

 

מכפילי חניה – ייעוץ משפטי עם עו"ד אלקיים

מעוניינים להתקין מכפילי חניה אצלכם בבניין? כבר פועל אצלכם מכפיל חניה והתעוררו שאלות משפטיות סביב השימוש בו והנשיאה בעלויות התפעול של המערכת? פנו אל עורך דין אושר אלקיים לקבלת ייעוץ משפטי מהשורה הראשונה בתחום. עורך דין אלקיים הינו משפטן וכלכלן המתמחה בדיני המקרקעין בכלל ובדיני שכנים ומכפילי חנייה בפרט. צרו קשר עם עו"ד אלקיים, והצטרפו לשורה ארוכה של לקוחות מרוצים שכבר קיבלו ייעוץ וייצוג בתחום.

 

מכפילי חניה
מכפילי חניה
לשיתוף המאמר לחצו:

שאלות ותשובות בנושא מכפילי חניה

מכפיל חניה הוא מתקן מכני המאפשר חניה של מספר רכבים בשטח חניה אחת, באמצעות הורדה ו/או העלאה של רכבים למפלס החניה עצמה. 

עלותו של מכפיל חניה תלויה במספר רב של פרמטרים – מי המזמין, כמה מכפילים, סוג המכפילים, המיקום בו ימוקמו ועוד. העלויות משתנות בין פרויקט ופרויקט ומומלץ להיעזר באיש מקצוע לצורך בחירת המכפיל המתאים לבניין ו/או הפרויקו.

עלות ההקמה של מכפיל חניה תלויה בנסיבות – אם מדובר בקניית דירה מקבלן ו/או התחדשות עירונית, עלות המכפיל תושת על הרוכשים ו/או הדיירים. לאחר הקמתו, העלות של תיקון המכפיל תלויה אם מדובר במכפיל שהוא רכוש משותף (שאז יוטל על כל הדיירים) או פרטי (שאז יוטל על הדיירים בלבד). את החשמל מספקים כלל הדיירים.

במקרה בו קיימת מחלוקת, או בטרם התגלעה המחלוקת המשפטית, מומלץ לפנות לעורך דין מומחה למכפילי חניה שיסייע בטיפול המשפטי הרצוי. אתם מוזמנים לפנות למשרדנו ואנו נשמח לסייע ולהעניק מהידע והניסיון שלנו בנושא.

אם אתם הגעתם עד כאן עצרו!

משרדנו בעל ניסיון משפטי נרחב בתחום בו עוסק מאמר זה, וליווה אלפי לקוחות מרוצים בטיפול משפטי החל משלב הייעוץ והתכנון המשפטי, ניהול משא ומתן, ומתן מענה משפטי מלא אל מול צדדים שלישיים, עד להשגת התוצאה הנדרשת על ידי הלקוח. משרדנו רקורד מוכח וניסיון מקיף, ונשמח להעמיד את ניסיוננו הרב לכם בזמינות מיידית ומחירים הוגנים

תוכן עניינים

המידע בעמוד ובאתר זה נועד להוות מידע ראשוני ובסיסי בלבד, והוא לא מהווה ו/או יהווה ייעוץ והכוונה משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני הניתן על ידי המשרד. אין באמור בעמוד זה כדי להוות הכוונה ו/או המלצה ו/או הדרכה לנקיטת הליכים משפטיים שונים ו/או להימנעות מהם. אנו ממליצים להיוועץ עם עו"ד בטרם נקיטת כל פעולה. למען הסר כל ספק, האחריות לכל תוצאה בשל הסתמכות על האמור לעיל תחול על המשתמש בלבד.

אושר אלקיים משרד עורכי דין
עורך דין (כלכלן) אושר אלקיים

עורך דין (כלכלן) אושר אלקיים בעל ניסיון ייחודי והתמחות בייצוג וליווי משפטי של אנשים פרטיים בעסקאות לרכישת ומכירת דירות מגורים, משרדים, קבוצות רכישה ורכישות מסחריות, החל משלב בדיקת הנאותות והמשא-ומתן ובדירות מקדמיות, עובר לשלב עריכת ההסכם לרכישה/מכירה, וכלה בשלב ההקמה והרישום, תוך מתן ייעוץ והכוונה בתחום המימון, סוגיות המיסוי, סוגיות תאגידיות וייצוג מול הרשויות השונות, וזאת עד לסיום העסקה ברישום ולשביעות רצון הלקוח.
עו"ד אלקיים הינו מרצה מבוקש למקרקעין ונדל"ן ומרצה ומתרגל באופן שוטף בקורסים אקדמיים ב"מסלול האקדמי המכללה למנהל", בפורומים, בכנסים ואירועים שונים, מלווה משלחות אקדמיות בתחומי המשפט והכלכלה, וחבר בלשכת עורכי הדין. לאושר אלקיים תואר כפול במשפטים (LL.B) וכלכלה (B.A) בהצטיינות יתרה.

ייעוץ ראשוני עם עורך דין מקצועי
חייג עכשיו!
יוסי צברי
יוסי צברי
2022-05-05
אושר מקצועי מרגיע, אדיב, סבלני ,זמין בכול שעות היממה ,מכירת דירה זה לא תהליך קל ומאוד מלחיץ הרגשתי שאני בידיים שדואגות לי ולאינטרסים שלי ממליץ כבר לכולם.
amirsinay
amirsinay
2022-05-03
מקצוען אמיתי ליווה אותי בתור משקיע בכל הנוגע לבדיקות רקע לדיירים משא ומתן עם הדיירים ובנוסף תפר חוזה בדיוק לפי צרכי ועוד הרבה דברים שאפילו לא חשבתי עליהם, כיף לדעת שאתה מוגן מכל הכיוונים ואפשר להיות בראש שקט!
אתי צברי
אתי צברי
2022-04-12
תודה רבה לעורך דין אושר אלקיים על הטיפול והליווי במיכרת הדירה, על ההשקעה והשרות מעל ומעבר למצופה וסגירת העסקה במהירות ומקצועית. אין עלייך ונתראה בעסקה הבאה
אלברט אברמוב
אלברט אברמוב
2022-03-18
ממליץ בחום על אושר העורך דין ליווה אותי במקצועיות ובנועם ברכישת הדירה
Gal Yazdi גל יזדי
Gal Yazdi גל יזדי
2022-03-18
אושר ליווה אותנו בתהליך של קניית הדירה הראשונה שלנו. לא היה לנו ידע רב בנושא לפני כן, ואושר היה נעים, סבלני ומקצועי מאוד והסביר שלב אחרי שלב מה הולך לקרות עד סוף התהליך. ממליצים בחום!
Danielle Weizman
Danielle Weizman
2022-03-08
Couldn’t ask for any better advice than Osher. Very experienced, explains everything from top to bottom and guides you through step by step. I highly recommend!! 🤩🤩🤩
יובל זינר
יובל זינר
2022-02-25
עו"ד אושר אלקיים ליווה אותי בתהליך של קבלת זכאות ורכישת דירה במחיר למשתכן - הסביר כל שלב בצורה מקצועית מאוד וסייע בכל שאלה גם לאחר הפגישה! ממליץ בחום!
אורן נזרי
אורן נזרי
2022-02-15
עו"ד אושר אלקיים ליווה אותי ברכישת דירה להשקעה בקריית גת. הוא היה זמין לכל השאלות שיש לי בכל שעה, ונתן לי ראש שקט לאורך כל הדרך - במשא ומתן הוא הסביר הכל עד לפרטים הקטנים ביותר, את המשכנתא הוא תיקתק והוא אפילו דואג לי להסכם שכירות ובדיקת השוכרים בדירה. גם המחיר היה מעולה ביחס לשירות! ממליץ לכל מי שחושב לקנות או למכור דירה לשכור את שירותיו!!!!
מאמרים נוספים באותו נושא
מדריכים | מאמרים | מידע שימושי
ייעוץ מעורך דין ללא התחייבות
מדריכים נוספים
אושר אלקיים משרד עורכי דין