אושר אלקיים משרד עורכי דין

התמקחות על דמי תיווך

ברבעונים האחרונים, שוק הנדל"ן הישראלי נמצא בהתקררות. נעשות פחות עסקאות ובהיקפים פחות גדולים. המשמעות היא שהמתווכים צריכים אתכם לא פחות, ואולי אפילו יותר, ממה שאתם צריכים אותם. עובדה זו נותנת לכם כוח משמעותי במשא ומתן מול המתווכים ומאפשרת התמקחות על דמי התיווך. להלן נכיר את הנקודות עליהן שווה להתמקח.

 

יתרון למוכרים בהתמקחות על דמי תיווך

כיום הכח נמצא אצלכם – בעלי הדירות! אם אתם עומדים לחתום על הסכם תיווך – תעשו בדיקה מי ייתן את השירות הטוב ביותר במחיר האיכותי ביותר (לא בהכרח הזול ביותר!) ותבחרו בו.

מאז שנת 2008 ועד לשנת 2022, מחירי הנדל"ן היו בעליה מתמדת לאורך כל השנים. הביקוש לדירות היה גבוה, קונים קפצו על עסקאות מפחד שהמחיר יעלה עוד יותר והריבית האפסית הקלה על לוקחי המשכנתאות, שלקחו כסף זול מתוך אמונה שיצליחו להשיבו בעתיד.

אמנם בשנת 2018 ובשנת 2020 (קורונה) נחזתה ירידה קטנה במחירים, אך זו הייתה אפיזודה חולפת והמחירים חזרו לעלות במהרה. ברבעונים האחרונים, בנק ישראל מעלה את הריבית באופן אגרסיבי. כמו כן, בשנת 2022 נתנו היתרי בנייה רבים מאוד, מעל הצפי שהיה.

כל אלו הובילו לצינון בשוק הדיור ובאזורים מסוימים בארץ מתחילים לראות ירידות במחירי הדירות. עליית הריבית היא הגורם העיקרי לירידה בהיקף העסקאות במשק. מי שנפגעים באופן ישיר מירידה זו, הם המתווכים. במציאות הנוכחית, המתווכים ירצו להילחם על כל עסקה שהם יוכלו להשיג. מצב זה, בו המתווכים נואשים לעסקאות, מקנה לכם המוכרים יתרון משמעותי בהתמקחות על דמי התיווך ועל הסכם התיווך באופן כללי.

חשוב להבין שהתמקחות על דמי תיווך היא לא רק על המחיר, אלא גם על איכות השירות, תקופת הבלעדיות וגורמים נוספים. כדי שההתמקחות אכן תהיה אפקטיבית, מומלץ לנהל אותה באמצעות עורך דין מקרקעין המתעסק באופן שוטף עם מתווכים. נסקור כעת את הנקודות עליהן הכי כדאי להתמקח עם המתווך שלכם.

התמקחות על דמי תיווך – לפני או אחרי ההסכם?

יצחק רבין אמר פעם שאם אומרים לו "יהיה בסדר" אז הוא יודע שלא יהיה בסדר! תדעו שהזמן להתמקח הוא לפני ההסכם ולא לאחריו! אם ההסכם לא נותן ביטוי להסכמות שלכם – אז תדעו שאחרי שיחתם ההסכם מה שייאכף זה מה שרשום! בכל הסכם תיווך מצוין שעם חתימת ההסכם כל מצג ו/או הבטחה בניתנו בעל פה בטלים – אז תדאגו לרשום הכל בצורה ברורה מאוד על הסכם התיווך. לא רשמתם – אתם לא "תהיו בסדר".

 

התמקחות על דמי תיווך – על מה אפשר להתמקח?

התמקחות היא אומנות והיא באה עם הניסיון. אם אתם צריכים להוריד מהסכום אותו אתם צריכים לשלם – יש מספר רב של דרכים להגיע לאותה הנקודה. להלן מספר רב של נקודות שימשו אותכם להתמקחות על דמי התיווך, ועל איך ניתן להגיע לתוצאה הרצויה בדרך המהירה והאיכותית ביותר.

 

התמקחות על גובה דמי התיווך

קודם כל, איך לא, כדאי להתמקח על המחיר. כיום, מקובל לשלם למתווכים 2% פלוס מע"מ. מדובר בסכומים אסטרונומיים ולא תמיד מוצדקים. הנסיבות החדשות בשוק, מאפשרות לכם להתמקח עם המתווכים על המחיר. תוכלו בהחלט, באמצעות ניהול משא ומתן טוב, להפחית 1% מדמי התיווך. בעסקה של 2 מיליון שקלים, למשל, 1% שווה 20,000 שקלים!

 

התמקחות על המע"מ

באזורים בהם הביקוש למתווכים יציב ואין תחרות עיקשת בי המתווכים, או לחלופין שהמתווכים מתאמים ביניהם מחירים, יכול להיות קשה להוריד חצי אחוז מהעמלה.  במקרים אלו, דרשו לכל הפחות להכליל את המע"מ במחיר. במקום 2% פלוס מע"מ, עמדו על כך שתשלמו 2% כולל מע"מ. גם זה ניצחון משמעותי במסגרת התמקחות על הגבלת דמי התיווך.

 

התמקחות על הסכם הבלעדיות

מתווכים נוהגים להחתים את הלקוחות שלהם על הסכם בלעדיות. לפי הסכם הבלעדיות, במשך פרק זמן מסוים כל עסקה שתיחתם תזכה אותם בתשלום דמי תיווך. זאת, אף אם הקונה לא הגיע ישירות דרכם. במסגרת התמקחות על דמי התיווך, תוכלו להתמקח גם על פרק הזמן בו למתווך תהיה בלעדיות. סביר בהחלט להוריד את תקופת הבלעדיות מחצי שנה לחודשיים או שלושה, מה שיפעל לטובתכם בכמה אופנים.

ראשית, אם תיסגר עסקה שלא דרך המתווך לאחר פרק זמן זה, לא תשלמו דמי תיווך. שנית, קיצור הזמן יתמרץ את המתווך לפעול ביעילות ובמהירות. שלישית, המתווך יפעל במהרה לשיווק הדירה לשם מכירתה שכן הוא יודע שבתום הזמן הוא לא יוכל להמשיך ולשווק את הדירה.

 

התמקחות על פעולות השיווק

על פי חוק, המתווך חייב לבצע פעולות שיווק מסוימות. עליו לפרסם את הנכס, להציג אותו לקונים פוטנציאליים וליצור קשר עם מתווכים נוספים. במסגרת משא ומתן, תוכלו להתמקח על פעולות השיווק שיבוצעו.

דרשו מהמתווך לבצע פעולות נוספות, למשל לפרסם בעיתונות איכותית יותר את הנכס וליצור קשר עם מתווכים הנחשבים ליוקרתיים.

סודות המקצוע

תדרשו פרסום ביד 2

תדרשו מהמתווך לשווק את הדירה באמצעות העלאת מודעה לאתר יד 2 – זה האתר המרכזי לחיפוש דירות על ידי קונים אבל המתווכים נאלצים לשלם כסף על מנת להעלות מודעה לאתר. 

לכן, אם לא תציינו זאת, המתווך יחסוך עליכם את עלות המודעה ויפרסם באתרים משניים או בפייסבוק שם המודעות הם בחינם.

 

משך הפעולות השיווקיות

לבסוף, תוכלו להתמקח גם על משך הפעולות השיווקיות. במקום שהמתווך יהיה מחויב בהן רק בתקופת הבלעדיות, הוא יהיה מחויב להמשיך ולפעול את אותן פעולות גם לאחר תום תקופת הבלעדיות. המתווך עשוי בהחלט להסכים לכך במסגרת התמקחות על דמי התיווך.

 

התמקחות על תנאי העסקה

לא פעם אנשים חותמים על הסכם "בלי תנאים" – כלומר בלי לציין למתווך מה התנאים והגבולות שלהם בעסקה. עליכם לדרוש מהמתווך שיבצע פעולות על מנת שיהא זכאי לקבל את כספו – לדרוש לדעת אם יש אישור עקרוני למשכנתא, לדרוש לוודא שיש לקונה הון עצמי מספיק לרכישת דירה, לדעת האם הוא עתיד למכור דירה ועוד. בנוסף, עליכם לציין את המחיר שאותו אתם דורשים לקבל ולציין שלא תקבלו הצעות מתחת למחיר זה, ואם המתווך לא ימצא לקוחות למחיר המבוקש – יסתיים ההסכם.

 

התמקחות על תנאי ההסכם – תנאים משפטיים

לצערנו – לא פעם מתווכים מחתימים על הסכמים דרקוניים את לקוחותיהם כך שאם ירצו לסיים את ההסכם – המתווך יוכל לתבוע מהם את דמי התיווך אף ללא ביצוע העסקה. אותם לקוחות שביקשו למכור את דירתם ימצאו את עצמם מול מתווך שעכשיו לא רוצה למכור את הדירה אלא להוציא מהם כמה שיותר כסף! ההמלצה החשובה ביותר היא להיוועץ עם עורך דין שיסביר לכם את המשמעות של חתימה על הסכם תיווך ובלעדיות – וינהל עבורכם את ההתקשרות מולם.

 

התמקחות על דמי תיווך – אושר אלקיים משרד עורכי דין

דמי התיווך הצפויים מכבידים עליכם? רוצים לסגור חוזה טוב יותר מול המתווך? מעוניינים בהפחתת דמי התיווך? צרו קשר איתנו במשרד עו"ד אושר אלקיים. עו"ד אושר אלקיים הינו משפטן וכלכלן, המתמחה בדיני התיווך. עו"ד אלקיים וצוות המשרד כולו יעמדו לרשותכם כדי לסגור עבורכם את חוזה התיווך הטוב ביותר שיש.

התמקחות על דמי תיווך
התמקחות על דמי תיווך
לשיתוף המאמר לחצו:

שאלות ותשובות בנושא התמקחות על דמי תיווך

אם אתם רוצים לבקש הנחה – תבקשו לפני. אם אתם רוצים להתמקח – תתמקחו לפני. אחרי שנחתם הסכם המתווך לא יסכים לשנות מילה בהסכם ויעבוד לפיו. המתווך אף עשוי להסכים בעל פה להוריד את דמי התיווך בשביל ביצוע העסקה – אבל בפועל ביום ההסכם ידרוש את מלוא הסכום.

ניתן להפחית את דמי התיווך במספר דרכים – על ידי דרישה להפחתת דמי התיווך; דרישה להפחתת המע"מ; קביעת פעולות שיווק מסוימות; דרישה לבלעדיות לתקופה קצרה יותר ועוד.

אם אתם עומדים לחתום על הסכם תיווך – תדאגו שעורך דין מטעמכם יעבור על ההסכם. לא פעם הסכמי תיווך מכילים תנאים דרקוניים שכולם עובדים לטובת המתווך.

לכן מומלץ שעורך דין מטעמכם יתקן את ההסכם שיטה חזרה אליכם וישרת גם אותכם.

בניגוד לעבר אז היה שוק של מוכרים בו הם יכלו לדרוש מחיר גבוה בהרבה והמתווכים היו עושים הכל על מנת לסיים הסכם במהרה – כיום השוק שייך לקונים. מומלץ מאוד להתמקח על דמי התיווך על מנת להגיע לתשלום נמוך ככל שניתן.

אם אתם הגעתם עד כאן עצרו!

משרדנו בעל ניסיון משפטי נרחב בתחום בו עוסק מאמר זה, וליווה אלפי לקוחות מרוצים בטיפול משפטי החל משלב הייעוץ והתכנון המשפטי, ניהול משא ומתן, ומתן מענה משפטי מלא אל מול צדדים שלישיים, עד להשגת התוצאה הנדרשת על ידי הלקוח. משרדנו רקורד מוכח וניסיון מקיף, ונשמח להעמיד את ניסיוננו הרב לכם בזמינות מיידית ומחירים הוגנים

תוכן עניינים

המידע בעמוד ובאתר זה נועד להוות מידע ראשוני ובסיסי בלבד, והוא לא מהווה ו/או יהווה ייעוץ והכוונה משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני הניתן על ידי המשרד. אין באמור בעמוד זה כדי להוות הכוונה ו/או המלצה ו/או הדרכה לנקיטת הליכים משפטיים שונים ו/או להימנעות מהם. אנו ממליצים להיוועץ עם עו"ד בטרם נקיטת כל פעולה. למען הסר כל ספק, האחריות לכל תוצאה בשל הסתמכות על האמור לעיל תחול על המשתמש בלבד.

אושר אלקיים משרד עורכי דין
עורך דין (כלכלן) אושר אלקיים

עורך דין (כלכלן) אושר אלקיים בעל ניסיון ייחודי והתמחות בייצוג וליווי משפטי של אנשים פרטיים בעסקאות לרכישת ומכירת דירות מגורים, משרדים, קבוצות רכישה ורכישות מסחריות, החל משלב בדיקת הנאותות והמשא-ומתן ובדירות מקדמיות, עובר לשלב עריכת ההסכם לרכישה/מכירה, וכלה בשלב ההקמה והרישום, תוך מתן ייעוץ והכוונה בתחום המימון, סוגיות המיסוי, סוגיות תאגידיות וייצוג מול הרשויות השונות, וזאת עד לסיום העסקה ברישום ולשביעות רצון הלקוח.
עו"ד אלקיים הינו מרצה מבוקש למקרקעין ונדל"ן ומרצה ומתרגל באופן שוטף בקורסים אקדמיים ב"מסלול האקדמי המכללה למנהל", בפורומים, בכנסים ואירועים שונים, מלווה משלחות אקדמיות בתחומי המשפט והכלכלה, וחבר בלשכת עורכי הדין. לאושר אלקיים תואר כפול במשפטים (LL.B) וכלכלה (B.A) בהצטיינות יתרה.

ייעוץ ראשוני עם עורך דין מקצועי
חייג עכשיו!
מאמרים נוספים באותו נושא
מדריכים | מאמרים | מידע שימושי
ייעוץ מעורך דין ללא התחייבות
מדריכים נוספים
אושר אלקיים משרד עורכי דין