אושר אלקיים משרד עורכי דין

בקשה לפריסת מס שבח

בקשה לפריסת מס שבח היא אחת הדרכים שלכם להפחית מתשלומי מס השבח על עסקת מקרקעין שתבצעו. פריסה נכונה של השבח שלכם תוכל להוביל לחסכון של עשרות אלפי שקלים ואף למעלה מכך בתשלום המס. מהי בקשה לפריסת מס שבח? כיצד פריסת המס מובילה להפחתת תשלומי מס שבח? מי זכאי להגיש בקשה שכזו? המשיכו לקרוא ומצאו תשובות לכל השאלות החשובות בתחום.

 

חבות מס שבח

חוק מיסוי מקרקעין קובע כי המוכר מחויב בתשלום מס שבח על הרווח הנקי שלו בעסקאות נדל"ן. לאחר הפחתת הוצאות מהעסקה, מחושב הרווח של המוכר ועל רווח זה מחויב המוכר בתשלום מס שבח.

שיעור מס השבח בישראל עומד על 25%. עם זאת, שיעור המס השתנה לאורך השנים באופן המשפיע על תשלומי מס השבח עד היום. כדי לדעת כמה מס שבח בדיוק תצטרכו לשלם, מומלץ להיעזר במחשבון ובסימולטור באתר רשות המיסים. על כל פנים, מדובר בתשלום לא מבוטל המגיע לעשרות ואף למאות אלפי שקלים הנגרעים מרווחיו של המוכר בעסקת מקרקעין.

פטור מתשלום מס שבח

חשוב לציין כי החוק מעניק פטור מתשלום מס שבח למוכרי דירת מגורים מזכה. אין זה המקום להאריך אודות הגדרת דירת מגורים מזכה, אך בקצרה נגיד כי דירת מגורים מזכה הינה דירה ששימשה למגורים בתקופות הזמן האחרונות ובבעלות המוכר לפחות 18 חודשים. מכירת דירה שכזו תהיה פטורה מתשלום מס שבח.

 

הפחתת שיעורי המס באמצעות פריסת מס שבח

כאמור, שיעור מס השבח הקבוע בחוק הוא 25%. המשמעות היא כי אם הרווחתם 400 אלף שקלים ממכירת דירה, למשל, תצטרכו להיפרד מ-100 אלף שקלים לטובת מס שבח. האם יש דרך כלשהי בה ניתן להפחית תשלומים אלו?

התשובה היא כי בהחלט ישנן דרכים להפחתת שיעורי מס השבח. אחת מהן, היא הגשת בקשה לפריסת מס שבח בהתאם לתנאי סעיף 48א(ה) לחוק מיסוי מקרקעין.

מי שמגיש בקשה לפריסת מס שבח, מבקש למעשה לפרוס את השבח שלו על פני 4 השנים האחרונות (לכל היותר) בהן הנכס היה בבעלותו, כך שהשבח יצטרף להכנסה החייבת שלו בכל אחת מאותן שנים. שיעורי המס שיחולו על השבח לאחר הפריסה, יהיו בהתאם למס השולי של המוכר.

 

פריסת מס שבח – דוגמה

ניעזר בדוגמה מספרית כדי להבין מדוע פריסת מס שבח יכולה להיות משתלמת ולמי פריסה שכזו כדאית. נניח שאדם הרוויח 400 אלף שקלים ממכירת דירה. על פי שיעורי מס שבח הרגילים, הוא יחויב במס שבח בסך 100 אלף שקלים. נניח כי אותו אדם הוא בעל הכנסה נמוכה יחסית של 80,000 שקלים בשנה, כך שהמס השולי שלו עומד על 10% בלבד.

במידה שאותו אדם יבקש לפרוס את השבח שלו על פני 4 שנות הבעלות בנכס, תצורף להכנסתו החייבת בכל אחת מאותן שנים הכנסה של 100 אלף שקלים, עבור השבח של הדירה.

כך, הכנסתו החייבת בכל אחת מאותן השנים לא תעמוד עוד על 80 אלף שקלים אלא על 180 אלף שקלים. במקרה זה, המס השולי שלו יעמוד על 20% בלבד. מעבר לכך, על הכנסתו שבין 81 אלף שקלים לבין 117 אלף שקלים (בקירוב), ישלם המוכר מס של 14% ותו לא.

כפי שניתן לראות מהדוגמה, פריסת מס השבח וצירופו להכנסה החייבת בשנים האחרונות, אפשרה למוכר להפחית באופן דרמטי את שיעור מס השבח בו הוא חייב. במקום לשלם 25% מס שבח על כל הרווח הנקי בעסקה, הוא ישלם על חלקו של השבח 14% ועל חלקו האחר 20%. מדובר בחסכון משמעותי במס שבח, הודות לפריסה נכונה של המס.

 

תנאים להגשת בקשה לפריסת מס שבח

כדי ליהנות מהנחה זו בפריסת מס שבח, על מוכר הדירה להגיש דוחות שנתיים למס הכנסה בשנים האחרונות. מי שלא הגיש דוחות על הכנסתו החייבת, לא יוכל לפרוס את מס השבח שלו ולצרפו להכנסה החייבת. כמו כן, עליו למכור זכות במקרקעין החייבת במס שבח. אם המכירה פטורה ממס שבח, פריסת מס שבח כמובן אינה רלוונטית.

אם החסכון במס השבח משתלם לכם – כדאי ומומלץ להיעזר ברו"ח אשר יגיש עבורכם את הדוחות למס הכנסה. עלות זו תהיה זניחה ביחס לחסכון הצפוי ממס השבח!

 

בקשה לפריסת מס שבח – למי זה משתלם?

מדברנו עד עתה, ניתן להסיק למי משתלם להגיש בקשה לפריסת מס שבח. בקשה שכזו משתלמת עבור מי ששיעורי מס ההכנסה שלו נמוכים. זאת, מאחר שהמס שישלם על השבח לא יגיע ל-25%. אם כן, בעלי הכנסות נמוכות, נכים, עיוורים, אנשים שהגיעו לגיל הזהב וכל אדם אחר שמשלם מס הכנסה בשיעורים נמוכים צריכים לברר האם פריסת מס שבח משתלמת עבורם.

גם במקרים בהם בני זוג רכשו יחד, ואחד מבני הזוג עם הכנסה נמוכה או אפסית (למשל עקרת בית) – ניתן לחסוך עשרות ומאות אלפי שקלים בכל עסקה ועסקה!  מומלץ להיוועץ בעורך דין מקרקעין כדי לוודא שהפריסה אכן משתלמת.

 

משרד עו"ד אושר אלקיים

מוכרים דירה שאינה דירת מגורים מזכה? רוצים להפחית את תשלומי מס השבח בעסקה? פנו אלינו במשרד עו"ד אושר אלקיים. עו"ד אושר אלקיים הינו משפטן וכלכלן המתמחה במיסוי מקרקעין וישמח לייעץ לכם בכל הקשור למיסוי מקרקעין. צרו קשר עם המשרד, והימנעו מתשלומים מיותרים.

בקשה לפריסת מס שבח
בקשה לפריסת מס שבח
לשיתוף המאמר לחצו:

שאלות ותשובות בנושא בקשה לפריסת מס שבח

פריסת מס שבח היא פריסה של מס השבח מעסקה של מכירת נכס על פני 4 שנים אחורה. הפריסה מאפשרת חסכון כספי משמעותי במיוחד לאנשים עם שבח גבוה – והכנסות נמוכות.

הגשת בקשה לפריסת מס שבח בהתאם לתנאי סעיף 48א(ה) לחוק מיסוי מקרקעין תאפשר הכנסה של מס השבח להכנסה החייבת של אדם ל-4 שנים אחרונות.

כדי להגיש את הפריסה יש ראשית לבצע דיווח שנתי למס הכנסה. גם אם הייתם שכירים – אתם תתבקשו להגיש דוחות שנתיים ולקבל את האישור על הפקדתם.

בנוסף, יש להגיש בקשה למיסוי מקרקעין על פריסת מס השבח בהתאם לחוק.

פריסת מס שבח מטיבה עם אנשים שיש להם שבח גבוה (עקב רווח ממכירה או פחת רב שבנים) והכנסות נמוכות. ככל ויש פער גדול בין השניים, ניתן לנכות מס שבח בצורה משמעותית במיוחד.

אם אתם הגעתם עד כאן עצרו!

משרדנו בעל ניסיון משפטי נרחב בתחום בו עוסק מאמר זה, וליווה אלפי לקוחות מרוצים בטיפול משפטי החל משלב הייעוץ והתכנון המשפטי, ניהול משא ומתן, ומתן מענה משפטי מלא אל מול צדדים שלישיים, עד להשגת התוצאה הנדרשת על ידי הלקוח. משרדנו רקורד מוכח וניסיון מקיף, ונשמח להעמיד את ניסיוננו הרב לכם בזמינות מיידית ומחירים הוגנים

תוכן עניינים

המידע בעמוד ובאתר זה נועד להוות מידע ראשוני ובסיסי בלבד, והוא לא מהווה ו/או יהווה ייעוץ והכוונה משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני הניתן על ידי המשרד. אין באמור בעמוד זה כדי להוות הכוונה ו/או המלצה ו/או הדרכה לנקיטת הליכים משפטיים שונים ו/או להימנעות מהם. אנו ממליצים להיוועץ עם עו"ד בטרם נקיטת כל פעולה. למען הסר כל ספק, האחריות לכל תוצאה בשל הסתמכות על האמור לעיל תחול על המשתמש בלבד.

אושר אלקיים משרד עורכי דין
עורך דין (כלכלן) אושר אלקיים

עורך דין (כלכלן) אושר אלקיים בעל ניסיון ייחודי והתמחות בייצוג וליווי משפטי של אנשים פרטיים בעסקאות לרכישת ומכירת דירות מגורים, משרדים, קבוצות רכישה ורכישות מסחריות, החל משלב בדיקת הנאותות והמשא-ומתן ובדירות מקדמיות, עובר לשלב עריכת ההסכם לרכישה/מכירה, וכלה בשלב ההקמה והרישום, תוך מתן ייעוץ והכוונה בתחום המימון, סוגיות המיסוי, סוגיות תאגידיות וייצוג מול הרשויות השונות, וזאת עד לסיום העסקה ברישום ולשביעות רצון הלקוח.
עו"ד אלקיים הינו מרצה מבוקש למקרקעין ונדל"ן ומרצה ומתרגל באופן שוטף בקורסים אקדמיים ב"מסלול האקדמי המכללה למנהל", בפורומים, בכנסים ואירועים שונים, מלווה משלחות אקדמיות בתחומי המשפט והכלכלה, וחבר בלשכת עורכי הדין. לאושר אלקיים תואר כפול במשפטים (LL.B) וכלכלה (B.A) בהצטיינות יתרה.

ייעוץ ראשוני עם עורך דין מקצועי
חייג עכשיו!
מאמרים נוספים באותו נושא
מדריכים | מאמרים | מידע שימושי
ייעוץ מעורך דין ללא התחייבות
מדריכים נוספים
אושר אלקיים משרד עורכי דין