תקנה 11 לתקנות מס רכישה

תקנה 11 לתקנות מס רכישה מעניקה הנחה משמעותית במס רכישה לאוכלוסיות מיוחדות. מי הן אותן אוכלוסיות? מהי חבות המס של אותן אוכלוסיות, לאחר ההנחה הניתן להם? איך תוכיחו את השתייכותכם לאותן אוכלוסיות? המשיכו לקרוא ומצאו את כל התשובות לשאלות אלו.

 

חובת תשלום מס רכישה

כידוע, חוק מיסוי מקרקעין קובע כי רוכשי דירות בישראל ישלמו מס רכישה. מס הרכישה נקבע כאחוז מסוים מהמחיר בו נרכשת הדירה. החוק קובע שיעורי מס שונים למדי בין רוכשי דירה יחידה לבין רוכשי דירה שנייה ומעלה. מבלי להיכנס לעובי הקורה באשר לשיעורי המס, נציין כי רוכשי דירה יחידה פטורים ממס רכישה עד למחיר של כ-1.9 מיליון שקלים.

מדרגת המס הבאה שלהם עומדת על 3.5%, המדרגה שלאחריה על 5% והמדרגות הבאות גבוהות אף יותר. כאשר מדובר ברוכשי דירה שאינה דירתם היחידה, מדרגת המס הראשונה עומדת על 8% והשנייה על 10%. החבות במס רכישה הינה משמעותית מאוד. רוכשי דירה ממוצעת בישראל צפויים לשלם עשרות אלפי שקלים כמס רכישה בהנחה שמדובר בדירתם היחידה, ומאות אלפי שקלים אם בבעלותם דירות נוספות.

 

תקנה 11 לתקנות מס רכישה – הנחה לאוכלוסיות מיוחדות

נוכחנו לדעת כי חבות מס הרכישה הינה חבות גורפת וכבדה, המטילה נטל משמעותי על רוכשי דירות בישראל. מכיוון שכך, משמעותה של תקנה 11 אשר מעניקה פטור משמעותי ממס רכישה הינה גדולה כל כך. נכיר כעת תקנה זו.

 

אוכלוסיות היעד

ראשית, נציג את אוכלוסיות היעד אליהן פונה התקנה. על פי התקנה, כל אחת מהאוכלוסיות הבאות זכאית להנחה במס רכישה לפי תקנה 11 לתקנות מס רכישה:

  1. נכה
  2. עיוור
  3. נכי צה"ל
  4. בן משפחה של חלל צה"ל

 

לפני שנעמיק בהגדרתה של כל אוכלוסיית יעד, נציין כי ההנחה ניתנת דווקא ברכישת דירה לשם מגורים. רכישת דירה למטרות אחרות לא תזכה להנחה שתוצג.

 

1. הנחת נכה

הגדרתו של נכה לעניין הנחה במס רכישה לנכה היא זו:

  1. דרגת אי כושר השתכרות צמיתה של 75% ומעלה
  2. 100% נכות רפואית
  3. 90% נכות רפואית לפי החישוב המשוקלל (סכמת אחוזים) – הזכאות להנחה מותנית באישור וועדה רפואית של הביטוח הלאומי
  4. קטוע גפיים או משותק, עם דרגת נכות של 50% ומעלה – הזכאות להנחה מותנית באישור וועדה רפואית של הביטוח הלאומי

 

נדגיש שוב כי בחלק מהמקרים, הזכאות להנחה מותנית באישור וועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי. חשוב לדעת כי תוכלו להגיע מיוצגים על ידי עורך דין לוועדה, אשר יסייע לכם להציג בפניה את הדברים כהווייתם ולקבל את ההנחה המגיעה לכם.

 

להרחבה קראו את המאמר המקיף שלנו בנושא מס רכישה נכה בקישור הבא:

הסכם ממון ידועים בציבור
הסכם ממון ידועים בציבור

הסכם ממון הינו הסכם המאפשר לזוגות להחליט כיצד יחולק הרכוש ביניהם, במקרה של פרידה או מוות של בני הזוג. חוק יחסי ממון, מכוחו נכרת ההסכם, חל

קרא עוד »

 

2. עיוורים ולקויי ראיה

האוכלוסיה השנייה הזכאית להנחה במס רכישה, היא אוכלוסיית העיוורים ולקויי הראיה. כדי ליהנות מההנחה, עליכם להחזיק בתעודת עיוור או לקוי ראיה. התעודה ניתנת על פי קריטריונים רפואיים ברורים ונושאיה יהיו זכאים להנחה המיוחלת. אין יותר מדי התניות לסעיף זה כך שניתן לדעת בקלות אם עומדים בקריטריון.

 

3. נכי צה"ל ופעולות האיבה

נכי צה"ל ופעולות האיבה יהיו זכאים להנחה במס רכישה, אם נקבעו להם לכל הפחות 19% נכות. חשוב לדעת כי לרבים מנכי צה"ל נקבעו 10% נכות בלבד, ולא די בעשרה אחוזי נכות כדי לזכות בהנחה במס רכישה. אם אתם עומדים בתנאי הנכות – תהיו זכאים לממש את ההטבה פעמיים בימי חייכם.

 

4. בן משפחה של חלל צה"ל

תקנה 11 קובעת כי בני משפחותיהם של חללי צה"ל יהיו זכאים להנחה במס רכישה. הגדרת בני משפחה קבועה בחוק משפחות חיילים שנספו במערכה, ולפיה בן או בת זוגו, הוריו, ילדיו ואחיו של החייל נחשבים לבני משפחתו. אלו הם הקרובים אשר יהיו זכאים להנחה במס רכישה.

 

ההנחה – 0.5% מס רכישה

ההנחה לה זכאים כל האוכלוסיות האמורות, היא תשלום מס רכישה בשיעור חצי אחוז בלבד. נשוב ונדגיש כי ההנחה נוגעת לדירות מגורים בלבד ולא חלה על נכסים אחרים העומדים ברשותו של הנכה, העיוור, נכה צה"ל או בן למשפחת השכול.

 

מס רכישה למגרש

נניח כי אדם הנמנה על האוכלוסיות האמורות קנה מגרש לצורך בניית בית מגורים. האם אותו אדם יוכל ליהנות מההנחה במס רכישה בעסקה, או שמא עסקה זו לא מוגדרת כרכישת דירה למגורים? התשובה היא, לפי תקנה 11 לתקנות מס רכישה, שיש לחלק בין שטח המגרש עליו ייבנה בית המגורים לבין יתר המגרש.  על אותו חלק במגרש שישמש לבניית בית המגורים, ישלם הרוכש 0.5% בלבד כמס רכישה. זאת, בתנאי שביתו אכן ייבנה על הקרקע תוך שנתיים. על יתרת השטח, ישלם מס רכישה בשיעורים המקובלים.

 

מס רכישה לדירה יחידה

כפי שהזכרנו לעיל, החוק מעניק פטור מלא ממס רכישה לרוכשי דירה יחידה, עד למחיר של 1.9 מיליון שקלים.  תקנה 11 לתקנות מס רכישה אינה גורעת מפטור זה, וככל ששוויה הכולל של הדירה אינו עולה על 2.5 מיליון שקלים, הרוכשים יהיו פטורים ממס עד לתקרת המדרגה הראשונה ועל היתרה ישלמו מס רכישה של 0.5%.

יש לשים לב כי במקרים בהם שוויה הכולל של הדירה עולה על 2.5 מיליון שקלים, כמו גם במקרים בהם הדירה אינה דירתו היחידה של המוכר, הרוכש יתחייב במס רכישה בשיעור 0.5% החל מהשקל הראשון. לכן, רצוי לעצב את העסקה בעזרת עורך דין מקרקעין באופן שיאפשר לכם להמשיך וליהנות מהפטור המלא ממס עד ל-1.9 מיליון שקלים, מבלי להפחית ממחירה של הדירה.

 

רוכשים דירה עם עו"ד אלקיים

רוכשים דירה? רוצים ליהנות מההנחות במס רכישה? עשו זאת בעזרת עו"ד אושר אלקיים. עו"ד אלקיים הינו משפטן וכלכלן, המתמחה בדיני מקרקעין בכלל ובמיסוי מקרקעין בפרט. עו"ד אלקיים יסייע לכם לבנות את העסקה באופן נכון, כך שתנצלו באופן מלא את זכאותכם להנחות במס שבח. קבעו פגישה ראשונית אצל עו"ד אלקיים, והתחילו לחסוך בתשלומי המס שלכם.

 

תקנה 11 לתקנות מס רכישה
תקנה 11 לתקנות מס רכישה
לשיתוף המאמר לחצו:

שאלות ותשובות בנושא תקנה 11 לתקנות מס רכישה

תקנה 11 לתקנות מס רכישה קובעת הנחה מיוחדת לאוכלוסיות אשר ראוי לתת להם הנחה בעת קניית בית. בין האוכלוסיות ניתן למנות נכים; לקויי ראיה; נכי צה"ל; משפחות של חללי צה"ל. 

 

ההטבה המשמעותית בתקנה היא הנחה במס רכישה לגובה של 0.5% משווי הרכישה – סכום משמעותית יותר נמוך מכל הטבה אחרת במס רכישה.

על מנת לקבל את ההקלה יש להימנות כאחת מהאוכלוסיות בסעיף. 

בנוסף, על הרוכש להתגורר בדירה בפועל, וכן להשתמש בפטור פעמיים בחייו בסך הכל. לכל אחד מהפטורים תנאים נוספים שניתן לקבל בייעוץ פרטני.

במקרה בו יש חייל שנספה במערכה, בן או בת זוגו, ילדיו, אחיו והוריו ייחשבו לבני משפחתו, ויהיו זכאים להנחה המוגדרת בחוק.

במקרה בו אתם עומדים בפני רכישת דירה, ומעוניינים להשתמש בזכאות שלכם ברכישתה – מומלץ לפנות למשרד עורכי דין אשר יכול לסייע באופן האופטימלי ביותר. מוזמנים לפנות אלינו ונשמח לסייע

אם אתם הגעתם עד כאן עצרו!

משרדנו בעל ניסיון משפטי נרחב בתחום בו עוסק מאמר זה, וליווה אלפי לקוחות מרוצים בטיפול משפטי החל משלב הייעוץ והתכנון המשפטי, ניהול משא ומתן, ומתן מענה משפטי מלא אל מול צדדים שלישיים, עד להשגת התוצאה הנדרשת על ידי הלקוח. משרדנו רקורד מוכח וניסיון מקיף, ונשמח להעמיד את ניסיוננו הרב לכם בזמינות מיידית ומחירים הוגנים

תוכן עניינים

המידע בעמוד ובאתר זה נועד להוות מידע ראשוני ובסיסי בלבד, והוא לא מהווה ו/או יהווה ייעוץ והכוונה משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני הניתן על ידי המשרד. אין באמור בעמוד זה כדי להוות הכוונה ו/או המלצה ו/או הדרכה לנקיטת הליכים משפטיים שונים ו/או להימנעות מהם. אנו ממליצים להיוועץ עם עו"ד בטרם נקיטת כל פעולה. למען הסר כל ספק, האחריות לכל תוצאה בשל הסתמכות על האמור לעיל תחול על המשתמש בלבד.

אושר אלקיים משרד עורכי דין
עורך דין (כלכלן) אושר אלקיים

עורך דין (כלכלן) אושר אלקיים בעל ניסיון ייחודי והתמחות בייצוג וליווי משפטי של אנשים פרטיים בעסקאות לרכישת ומכירת דירות מגורים, משרדים, קבוצות רכישה ורכישות מסחריות, החל משלב בדיקת הנאותות והמשא-ומתן ובדירות מקדמיות, עובר לשלב עריכת ההסכם לרכישה/מכירה, וכלה בשלב ההקמה והרישום, תוך מתן ייעוץ והכוונה בתחום המימון, סוגיות המיסוי, סוגיות תאגידיות וייצוג מול הרשויות השונות, וזאת עד לסיום העסקה ברישום ולשביעות רצון הלקוח.
עו"ד אלקיים הינו מרצה מבוקש למקרקעין ונדל"ן ומרצה ומתרגל באופן שוטף בקורסים אקדמיים ב"מסלול האקדמי המכללה למנהל", בפורומים, בכנסים ואירועים שונים, מלווה משלחות אקדמיות בתחומי המשפט והכלכלה, וחבר בלשכת עורכי הדין. לאושר אלקיים תואר כפול במשפטים (LL.B) וכלכלה (B.A) בהצטיינות יתרה.

ייעוץ ראשוני עם עורך דין מקצועי
חייג עכשיו!
יוסי צברי
יוסי צברי
2022-05-05
אושר מקצועי מרגיע, אדיב, סבלני ,זמין בכול שעות היממה ,מכירת דירה זה לא תהליך קל ומאוד מלחיץ הרגשתי שאני בידיים שדואגות לי ולאינטרסים שלי ממליץ כבר לכולם.
amirsinay
amirsinay
2022-05-03
מקצוען אמיתי ליווה אותי בתור משקיע בכל הנוגע לבדיקות רקע לדיירים משא ומתן עם הדיירים ובנוסף תפר חוזה בדיוק לפי צרכי ועוד הרבה דברים שאפילו לא חשבתי עליהם, כיף לדעת שאתה מוגן מכל הכיוונים ואפשר להיות בראש שקט!
אתי צברי
אתי צברי
2022-04-12
תודה רבה לעורך דין אושר אלקיים על הטיפול והליווי במיכרת הדירה, על ההשקעה והשרות מעל ומעבר למצופה וסגירת העסקה במהירות ומקצועית. אין עלייך ונתראה בעסקה הבאה
אלברט אברמוב
אלברט אברמוב
2022-03-18
ממליץ בחום על אושר העורך דין ליווה אותי במקצועיות ובנועם ברכישת הדירה
Gal Yazdi גל יזדי
Gal Yazdi גל יזדי
2022-03-18
אושר ליווה אותנו בתהליך של קניית הדירה הראשונה שלנו. לא היה לנו ידע רב בנושא לפני כן, ואושר היה נעים, סבלני ומקצועי מאוד והסביר שלב אחרי שלב מה הולך לקרות עד סוף התהליך. ממליצים בחום!
Danielle Weizman
Danielle Weizman
2022-03-08
Couldn’t ask for any better advice than Osher. Very experienced, explains everything from top to bottom and guides you through step by step. I highly recommend!! 🤩🤩🤩
יובל זינר
יובל זינר
2022-02-25
עו"ד אושר אלקיים ליווה אותי בתהליך של קבלת זכאות ורכישת דירה במחיר למשתכן - הסביר כל שלב בצורה מקצועית מאוד וסייע בכל שאלה גם לאחר הפגישה! ממליץ בחום!
אורן נזרי
אורן נזרי
2022-02-15
עו"ד אושר אלקיים ליווה אותי ברכישת דירה להשקעה בקריית גת. הוא היה זמין לכל השאלות שיש לי בכל שעה, ונתן לי ראש שקט לאורך כל הדרך - במשא ומתן הוא הסביר הכל עד לפרטים הקטנים ביותר, את המשכנתא הוא תיקתק והוא אפילו דואג לי להסכם שכירות ובדיקת השוכרים בדירה. גם המחיר היה מעולה ביחס לשירות! ממליץ לכל מי שחושב לקנות או למכור דירה לשכור את שירותיו!!!!
מאמרים נוספים באותו נושא
מדריכים | מאמרים | מידע שימושי
ייעוץ מעורך דין ללא התחייבות
מדריכים נוספים
אושר אלקיים משרד עורכי דין