אושר אלקיים משרד עורכי דין

רישום דירה על שם קטין

רישום דירה על שם ילד יכול להוביל לחסכון משמעותי במס אך גם לבעיות רבות. הודות לרישום זה, ההורים יוכלו לחסוך מאות אלפי שקלים שאחרת היו צריכים לשלם כמיסוי מקרקעין. עם זאת, רישום דירה על שם ילד, ובמיוחד על שם קטין, כרוך במספר קשיים ואף בסופו של דבר עלול לגרור חיוב במס. להלן נבין מתי רישום דירה על שם קטין הינו משתלם, ומתי הסיכון משמעותי ועדיף לוותר עליו.

 

רישום דירה על שם קטין – מאפיינים ייחודיים

הכלל המשפטי הוא שקטין נחשב "לזרוע הארוכה" של הוריו, ועל כן הורים וילדיהם הקטינים (מתחת לגיל 18) נחשבים ליחידה כלכלית אחת, ועל כן לא מאפשרת חיסכון במס שבח/רכישה!

הכלל נקבע בסעיף 9(ג1א)(2)(ב)(2) לחוק מיסוי מקרקעין (אם את או אתה קוראים את זה – אתם בטח שואלים את עצמכם למה כל כך הרבה אותיות ומספרים – זה כי החוק מסובך, אנחנו רק מנסים להקל עליכם…) שם נקבע:

(2)   יראו רוכש ובן זוגו, למעט בן זוג הגר בדרך קבע בנפרד, וילדיהם שטרם מלאו להם 18 שנים, למעט ילד נשוי – כרוכש אחד

כלומר – זהו כלל שנועד להקשות על אנשים לבצע תכנון מס לא לגיטימי, ולנסות לחסוך במיסוי. הסיבה היא שילדים עד גיל 18 על פי רוב יכולים "להתבגר" מספיק כדי לקנות דירות, לא מבחינת גיל, חסכונות או בגרות נפשית, כדי להבין את המשמעויות. לכן, מיסוי מקרקעין קבע כי התא המשפחתי מורכב גם מקטינים, שהרי ספק אם הם יקנו דירה על שם עצמם.

 

עולה השאלה – האם זהו כלל קבוע? האם ניתן לחלוק עליו?

התשובה היא שניתן יהיה לחלוק עליו רק במקרים חריגים במיוחד. אם למשל הזמרת נועה קירל (שבוודאי בוגרת ובעלת ממון עצמאי בלי קשר להוריה) רוצה לקנות דירה מכספה – הרי שאין היגיון שימסו את הדירה הזו יחד עם הדירות של הוריה. במקרים מעיין אלה יש צורך לבחון האם כדאי לחכות לגיל 18 או לנסות להילחם – ועל המשמעויות לכך בהמשך.

 

איך מוכרים דירת קטין?

מכירת הדירה הרשומה על שם קטין תתאפשר רק באישור בית משפט, אשר יוודא כי התמורה תישמר לטובתו של הקטין. במקרים בהם רישום הדירה על שם הקטין לא נעשה מלכתחילה אלא לאחר העברת הדירה במתנה מהורי הילד אל בנם הקטין, הרי שניתן יהיה למכור אותה בפטור ממס שבח רק 3 או 4 שנים לאחר הגיעו של הקטין לגיל 18. כך, החוק מגביל מאוד את היתרון במס שבח הגלום ברישום דירה על שם קטין.

לבסוף, אף פקודת מס הכנסה מורה כי כלל הכנסות התא המשפחתי תחושבנה יחדיו. על כן, במקרה של רישום דירה על שם קטין, הכנסתו משכירות תתווסף להכנסת הוריו וככל שהיא חוצה את תקרת הפטור, ההורים ישלמו עליה מס. עם זאת, ככל שיוכח כי כספי השכירות משמשים את הקטין, הרי שההכנסה תחושב בנפרד מזו של הוריו.

חשוב להדגיש כי כל האמור נכון באופן כללי, אולם בפועל ניתן באמצעות תחכום משפטי להשיג יתרונות נאים, אף מרישום דירה על שם קטין. לשם כך, יש להיוועץ בשירותיו של עורך דין למיסוי מקרקעין ולקבל ממנו הכוונה משפטית ועסקית כיצד לפעול.

 

רישום דירה על שם ילד – למה זה כדאי?

רישום דירה על שם ילד עשוי להוביל לחסכון משמעותי במס. מדוע? הסיבה לכך טמונה בדיני מיסוי מקרקעין בישראל. נפרט בקצרה אודות הדינים הרלוונטיים, ונבין כיצד רישום דירה על שם ילד קטין או בגיר יכולה להוביל לחסכון במס, לאור דינים אלו.

 

מס שבח לדירה יחידה ולדירה שניה

חוק מיסוי מקרקעין קובע כי מוכר מקרקעין חייב בתשלום מס בשיעור של 25% על הרווח הנקי שלו בעסקה. על כן, אם מוכר רכש דירה ב-1.5 מיליון שקלים בשנת 2021 ומכר אותה בשנת 2024 ב-2.5 מיליון שקלים, המוכר יתחייב בתשלום מס בסך 250 אלף שקלים. כמובן שבמציאות החישוב מורכב יותר, אולם חישוב פשוט זה מספיק לעת עתה.

עם זאת, החוק קובע כי מוכרי דירת מגורים שהיא דירתם היחידה, יהיו פטורים מתשלום מס שבח. ככל שלמוכר אין דירה נוספת, הדירה שימשה למגורים והיא בבעלותו 18 חודשים לפחות, הרי שמכירתה תהיה פטורה ממס שבח. על כן, רישום דירה על שם ילד ימנע מצב בו בבעלות המוכר שתי דירות, מה שיאפשר למוכר ליהנות מפטור ממס שבח במכירת הדירה.

 

מס רכישה

רוכשי דירה ראשונה נהנים מפטור ממס רכישה עד לסכום של כ-2 מיליון שקלים, ואף לאחר מכן משלמים מס רכישה בשיעורים נמוכים. רכישת דירה שנייה חייבת במס בשיעור גבוה מאוד, בסך 8% ממחיר הדירה, החל מהשקל הראשון. רישום דירה על שם ילד מאפשר להוריו ליהנות משיעורי מס לדירה ראשונה, אף אם זוהי למעשה דירתם השנייה.

 

הכנסה משכירות

דיני המס קובעים כי הכנסה משכירות פטורה ממס, עד לסכום של כ-5,500 שקלים. רישום דירה על שם ילד מאפשר להכניס הכנסה גבוהה יותר מהסכום האמור, ועדיין ליהנות מפטור ממס רכישה.

 

אושר אלקיים עו"ד מקרקעין

מעוניינים לרכוש או למכור דירה? רוצים להימנע מתשלום מס מיותר ולצמצם את תשלומי המס למינימום ההכרחי? עשו זאת בעזרת שירותיו של עו"ד אושר אלקיים. עו"ד אלקיים הינו משפטן וכלכלן, המתמחה בדיני מקרקעין בכלל ובדיני מיסוי מקרקעין בפרט. פנו אליו, תהנו משירותים משפטיים ועסקיים מהשורה הראשונה, והצטרפו אל שלל לקוחותיו המרוצים.

רישום דירה על שם קטין
רישום דירה על שם קטין
לשיתוף המאמר לחצו:

שאלות ותשובות בנושא רישום דירה על שם קטין

רכישת דירה על שם קטין מחייבת את אישורו של בית המשפט בהתאם להוראות חוק הכשרות והאפוטרופסות. בית המשפט צריך להשתכנע שהרכישה הינה לטובת הילד, ונעשית ממניעים וכוונה לסייע לו, ולו בלבד.

הכלל המשפטי הוא שקטין נחשב לתא המשפחתי של הוריו. כלומר – הוא הזרוע הארוכה של הוריו ועל כן נכנס למצבת הנכסים המשפחתית. על פי רוב לא יהיה ניתן לחסוך במס רכישה לקטין, אלא במקרים חריגים במיוחד.

בעת רכישה דירה חשוב לתת דגש שהרכישה כפופה לאישור בית המשפט. ללא האישור – אי אפשר לרכוש את הדירה. בנוסף, תשומת לב שאם נותנים לילד 50% מהתמורה – הרי שמדובר בדירה שנרכשה במתנה, ויש להמתין בהתאם למועדים הקבועים בסעיף 49ו לחוק מיסוי מקרקעין.

אם אתם עומדים בפני רכישת דירה על שם קטין הרי שיש הרבה בעיות שעשויות לצוץ. במקרים אלה, חובה עליכם להתייעץ עם עורך דין מיומן שיסייע בתהליך. צרו איתנו קשר עוד היום ואנו נשמח לסייע.

אם אתם הגעתם עד כאן עצרו!

משרדנו בעל ניסיון משפטי נרחב בתחום בו עוסק מאמר זה, וליווה אלפי לקוחות מרוצים בטיפול משפטי החל משלב הייעוץ והתכנון המשפטי, ניהול משא ומתן, ומתן מענה משפטי מלא אל מול צדדים שלישיים, עד להשגת התוצאה הנדרשת על ידי הלקוח. משרדנו רקורד מוכח וניסיון מקיף, ונשמח להעמיד את ניסיוננו הרב לכם בזמינות מיידית ומחירים הוגנים

תוכן עניינים

המידע בעמוד ובאתר זה נועד להוות מידע ראשוני ובסיסי בלבד, והוא לא מהווה ו/או יהווה ייעוץ והכוונה משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני הניתן על ידי המשרד. אין באמור בעמוד זה כדי להוות הכוונה ו/או המלצה ו/או הדרכה לנקיטת הליכים משפטיים שונים ו/או להימנעות מהם. אנו ממליצים להיוועץ עם עו"ד בטרם נקיטת כל פעולה. למען הסר כל ספק, האחריות לכל תוצאה בשל הסתמכות על האמור לעיל תחול על המשתמש בלבד.

אושר אלקיים משרד עורכי דין
עורך דין (כלכלן) אושר אלקיים

עורך דין (כלכלן) אושר אלקיים בעל ניסיון ייחודי והתמחות בייצוג וליווי משפטי של אנשים פרטיים בעסקאות לרכישת ומכירת דירות מגורים, משרדים, קבוצות רכישה ורכישות מסחריות, החל משלב בדיקת הנאותות והמשא-ומתן ובדירות מקדמיות, עובר לשלב עריכת ההסכם לרכישה/מכירה, וכלה בשלב ההקמה והרישום, תוך מתן ייעוץ והכוונה בתחום המימון, סוגיות המיסוי, סוגיות תאגידיות וייצוג מול הרשויות השונות, וזאת עד לסיום העסקה ברישום ולשביעות רצון הלקוח.
עו"ד אלקיים הינו מרצה מבוקש למקרקעין ונדל"ן ומרצה ומתרגל באופן שוטף בקורסים אקדמיים ב"מסלול האקדמי המכללה למנהל", בפורומים, בכנסים ואירועים שונים, מלווה משלחות אקדמיות בתחומי המשפט והכלכלה, וחבר בלשכת עורכי הדין. לאושר אלקיים תואר כפול במשפטים (LL.B) וכלכלה (B.A) בהצטיינות יתרה.

ייעוץ ראשוני עם עורך דין מקצועי
חייג עכשיו!
יוסי צברי
יוסי צברי
2022-05-05
Trustindex מוודא שהמקור המקורי של הסקירה הוא Google.
אושר מקצועי מרגיע, אדיב, סבלני ,זמין בכול שעות היממה ,מכירת דירה זה לא תהליך קל ומאוד מלחיץ הרגשתי שאני בידיים שדואגות לי ולאינטרסים שלי ממליץ כבר לכולם.
amirsinay
amirsinay
2022-05-03
Trustindex מוודא שהמקור המקורי של הסקירה הוא Google.
מקצוען אמיתי ליווה אותי בתור משקיע בכל הנוגע לבדיקות רקע לדיירים משא ומתן עם הדיירים ובנוסף תפר חוזה בדיוק לפי צרכי ועוד הרבה דברים שאפילו לא חשבתי עליהם, כיף לדעת שאתה מוגן מכל הכיוונים ואפשר להיות בראש שקט!
אתי צברי
אתי צברי
2022-04-12
Trustindex מוודא שהמקור המקורי של הסקירה הוא Google.
תודה רבה לעורך דין אושר אלקיים על הטיפול והליווי במיכרת הדירה, על ההשקעה והשרות מעל ומעבר למצופה וסגירת העסקה במהירות ומקצועית. אין עלייך ונתראה בעסקה הבאה
אלברט אברמוב
אלברט אברמוב
2022-03-18
Trustindex מוודא שהמקור המקורי של הסקירה הוא Google.
ממליץ בחום על אושר העורך דין ליווה אותי במקצועיות ובנועם ברכישת הדירה
Gal Yazdi גל יזדי
Gal Yazdi גל יזדי
2022-03-18
Trustindex מוודא שהמקור המקורי של הסקירה הוא Google.
אושר ליווה אותנו בתהליך של קניית הדירה הראשונה שלנו. לא היה לנו ידע רב בנושא לפני כן, ואושר היה נעים, סבלני ומקצועי מאוד והסביר שלב אחרי שלב מה הולך לקרות עד סוף התהליך. ממליצים בחום!
Danielle Weizman
Danielle Weizman
2022-03-08
Trustindex מוודא שהמקור המקורי של הסקירה הוא Google.
Couldn’t ask for any better advice than Osher. Very experienced, explains everything from top to bottom and guides you through step by step. I highly recommend!! 🤩🤩🤩
יובל זינר
יובל זינר
2022-02-25
Trustindex מוודא שהמקור המקורי של הסקירה הוא Google.
עו"ד אושר אלקיים ליווה אותי בתהליך של קבלת זכאות ורכישת דירה במחיר למשתכן - הסביר כל שלב בצורה מקצועית מאוד וסייע בכל שאלה גם לאחר הפגישה! ממליץ בחום!
אורן נזרי
אורן נזרי
2022-02-15
Trustindex מוודא שהמקור המקורי של הסקירה הוא Google.
עו"ד אושר אלקיים ליווה אותי ברכישת דירה להשקעה בקריית גת. הוא היה זמין לכל השאלות שיש לי בכל שעה, ונתן לי ראש שקט לאורך כל הדרך - במשא ומתן הוא הסביר הכל עד לפרטים הקטנים ביותר, את המשכנתא הוא תיקתק והוא אפילו דואג לי להסכם שכירות ובדיקת השוכרים בדירה. גם המחיר היה מעולה ביחס לשירות! ממליץ לכל מי שחושב לקנות או למכור דירה לשכור את שירותיו!!!!
מאמרים נוספים באותו נושא
מדריכים | מאמרים | מידע שימושי
ייעוץ מעורך דין ללא התחייבות
מדריכים נוספים
אושר אלקיים משרד עורכי דין