צוואה לדוגמא

על צוואה להסדיר את חלוקת רכושו של אדם לאחר מותו. 

כל אדם מעוניין בחלוקה אחרת של רכושו, אך בכל זאת ישנם עקרונות כלליים שחשוב שיהיו בכל צוואה. 

מהם אותם עקרונות? כיצד רושמים אותם בצוואה? כל זאת ועוד, בהמשך המאמר.

 

4 דרכים לעשיית צוואה

ראשית, יש לדעת כי חוק הירושה מציג 4 דרכים לעשיית צוואה.

סעיף 8 לחוק הירושה קובע כי כל הסכם על רכושו של אדם לאחר מותו שלא ייערך בדרך זו – בטל.

זאת, למעט הסכמי ממון וחלוקת הרכוש הזוגי הקודמים לקביעת היקף העיזבון.

למעשה, מבין 4 הדרכים, 1 שמורה לאנשים גוססים בלבד, 2 לא נפוצות במיוחד והאחרונה מקובלת למדי והיא הדרך האולטימטיבית והשכיחה ביותר לעריכת צוואה.

4 הדרכים הן:

 1. צוואה בכתב יד: על צוואה זו להיכתב כולה בכתב ידו של המצווה. הצוואה צריכה לשאת תאריך וחתימה, גם הן בכתב ידו של המצווה.
 1. אנשים נוספים הנוכחים בצוואה: אין כל דרישה כי ינכחו אנשים נוספים בזמן עריכת הצוואה.
 2. ניתן לערער על כך כי זהו כתב ידו של המצווה ולא זיוף. זו לא הדרך האולטימטיבית לכתוב צוואות.
 1. צוואה בפני רשות: האדם יביא צוואתו בפני נוטריון ו/או בית המשפט, הנוטריון יקריא את הצוואה בפני המצווה ויוודא כי הוא מבין כי זוהי צוואתו. הנוטריון יחתום על הצוואה.
 1. אנשים נוספים הנוכחים בצוואה: "רשות" = שופט, חבר בית הדין, רשם לענייני ירושה או נוטריון. לרוב, נוטריון.
 1. צוואה שעלולים ליפול בה פגמים. דורשת פרוצדורות מורכבות. לרוב לא מומלצת.
 1. צוואה בעל פה: נקראת גם צוואת שכיב מרע. האדם הגוסס אומר אותה לפני מותו בעל פה והעדים יעלו את הצוואה על הכתב בזכרון דברים.
  1. אנשים נוספים הנוכחים בצוואה: שני העדים. עדים אלו יוכלו גם להיות נהנים על פי הצוואה. על העדים להבין את שפתו של המצווה.
  2. הצוואה תקפה ל-30 יום בלבד. כמו כן, היא תהיה בתוקף רק אם האדם נפטר תוך 30 יום מהסיבה בגינה ראה עצמו בפני המוות. אפשרית רק בנסיבות ייחודיות.
 1. צוואה בעדים: על הצוואה להיות כתובה, לשאת תאריך וחתימה של המצווה. המצווה יצהיר בפני העדים כי זוהי צוואתו. העדים יחתמו כי המצווה הצהיר בפניהם שזוהי צוואתו.
  1. אנשים נוספים הנוכחים בצוואה: שני העדים. העדים לא יכולים להיות נהנים על פי הצוואה.
  2. זוהי הדרך האולטימטיבית והנפוצה לעריכת צוואות בישראל.

 

אלו הן הדרכים לעריכת צוואה בישראל. חשוב להקפיד על כל אחד מהמאפיינים הצורניים ומדרישות החוק בעשיית צוואות אלו. להלן נצרף צוואה לדוגמא בה אכן ממולאת כל דרישות החוק.

סעיף 25 לחוק הירושה מאפשר אמנם לבית המשפט להשלים חוסרים ולרפא פגמים בדרישות הצורניות לעשיית צוואה, אך חכם עיניו בראשו יערוך צוואה כראוי מלכתחילה ולא ייגרר להתדיינות משפטית ארוכה ויקרה שאין לדעת מה יהיו תוצאותיה.

 

תוכן הצוואה לדוגמא – מה היא צריכה לכלול?

חשוב להקפיד מאוד על תוכן הצוואה. ברצונכם ליצור וודאות משפטית לאחר 120 ולמנוע סכסוכים בין יורשים, ולא להרבות חלילה כאלו. להלן נציג כמה נקודות שחשוב לשים לב אליהן בעריכת הצוואה.

 

1. ניסוחים ברורים

הקפידו על ניסוחים ברורים של הוראות הצוואה. אל תשתמשו בכינויים או ברמזים. כתבו את הדברים במפורש, קראו לאנשים בשמם המלא ואל תותירו מקום לפרשנות בהוראות הצוואה.

 

2. עריכה מדוקדקת

טעות ולו הקטנה ביותר בצוואה, עלולה לגרור אתכם לבתי המשפט ולדיונים יקרים. לכן, שימו לב כי מספרי החשבון שאתם רושמים הינם מדויקים, כמו גם כתובות הנכסים ותעודות הזהות של הנהנים.

 

3. שינוי במצבת הנכסים

הכירו בכך כי ייתכנו שינויים במצבת הנכסים שלכם. ייתכן בהחלט כי תמכרו חלק מהנכסים שיש לכם או תרכשו נכסים חדשים בהמשך חייכם. התייחסו לכך בצוואה ואל תותירו מקום לפרשנות מאוחרת.

 

4. שינויים ביורשים

ייתכן כי בהמשך חייכם ישתנו האנשים אשר תהיו מעוניינים להוריש להם. סיבה אפשרית לכך היא הולדת נכדים חדשים, חתונות של היורשים ועוד. קחו זאת בחשבון בעת עריכת הצוואה, והתייחסו לכך.

כמו כן, ייתכנו מצבים חלילה בהם חלק מהיורשים ימלאו את ימיהם לפניכם. הדין קובע כי ילדיהם יירשו תחתם מהצוואה. ככל שאינכם מעוניינים בכך, קבעו הוראות יורש במקום יורש, כלומר מי יירש אתכם במקום היורש, במקרה שהיורש הראשון ימות, יסתלק מהצוואה או יהיה מנוע מלרשת.

 

5. הוראת יורש אחר יורש

פעמים רבות מורישים רוצים לקבוע הוראות יורש אחר יורש.

הוראות שכאלו רלוונטיות במיוחד כאשר ישנם ילדים קטנים. המוריש יעביר את הנכסים לאדם אחר, וביום בו יגיעו הילדים הקטנים לבגרות, יתחתנו או יתחילו ללמוד, הנכסים יעברו אליהם.

חוק הירושה מתיר ליורש הראשון לנצל את הנכסים שקיבל באופן מלא.

לכן, אם למשל תורישו קרן נאמנות בשווי 1 מיליון שקלים לאחיכם והוא יצטרך להעביר אותה לילדיכם בהגיעם לגיל 21, האח יוכל לנצל את הכספים באופן מלא וילדיכם לא יקבלו דבר, או לא יקבלו נתח משמעותי מספיק מהירושה.

כדי להימנע ממצב שכזה, רצוי להוסיף להוראת יורש אחר יורש התניה על יכולת ניצול הירושה של הראשון.

קבעו, למשל, כי הוא יוכל לעשות  בכסף שימושים מסוימים בלבד, או כי נכסים שירכוש בכסף זה יעברו ליורשים השניים.

 

6. היוועצות בעורך דין

לבסוף, הדבר הנכון ביותר לעשות הוא לנסח צווה בעזרת עורך דין. עורך הדין יידע מה יהיו ההשלכות המשפטיות של כל הוראה בצוואה, ויעזור לכם להימנע מטעויות מיותרות. ככל שהעיזבון כולל נכסי מקרקעין, התייעצו עם עורך דין מקרקעין בנושא.

 

צוואות הדדיות

סוג מיוחד של צוואות הן צוואות הדדיות בין בני זוג. צוואות אלו נערכות תוך הסתמכות אחת על השנייה ואופציית הביטול שלהן מוגבלת. החוק מתיר לבני הזוג להטיל מגבלות נוספות על ביטול צוואות הדדיות, אך כל עוד שני בני הזוג בחיים המגבלות לא תוכלנה להיות מוחלטות. יש לשים לב לכללים אלו בעת עריכת צוואות הדדיות.

 

צוואה מצורפת לדוגמא PDF ו-WORD

כעת, נצרף צוואה לדוגמא בנוסח PDF. צוואה לדוגמא זו תוכל להוות בסיס עבורכם בעריכת צוואתכם ונקווה כי היא תהיה לכם לעזר. נדגיש כי השימוש בצוואה לא מומלץ לאף אחד בשום מקרה, ואינו מהווה יעוץ משפטי מכל סוג שהוא ואין המשרד אחראי על אי איזה שימוש שיעשה על ידי המשתמש באמצעות המסמך.

 

 

עו"ד צוואות אושר אלקיים

מעוניינים בעריכת צוואה? רוצים ליצור צוואה טובה ואיכותית שתיצור וודאות משפטית ולא תגרור חלילה סכסוכים ומריבות בין היורשים? עשו זאת עם עורך דין אושר אלקיים.

עורך דין אלקיים הינו משפטן וכלכלן, המתמחה בדיני המקרקעין ובדיני צוואות וירושות. פנו אליו, והצטרפו למאות לקוחות משפטיים שדאגו לעתידם ולעתיד משפחותיהם וכבר כתבו צוואות אצל עו"ד אלקים.

צוואה לדוגמא
צוואה לדוגמא
לשיתוף המאמר לחצו:

שאלות ותשובות בנושא צוואה לדוגמא

לנוחיותכם צירפנו נוסח של צוואה בסיסית PDF לדוגמא בחינם. אם אתם צריכים נוסח של WORD – אתם מוזמנים לפנות אלינו ונשמח לסייע לכם בחינם לחלוטין.

בכל צוואה לדוגמא יש להקפיד על ניסוחים ברורים וקצרים, לשון ציווי,  עריכה מדוקדקת והימנעות מכפל לשון, ובעיקר להיוועץ עם עורך דין מומחה לצוואות.

בצוואה לדוגמה יש 4 סוגים: צוואה בפני רשות, צוואה בכתב יד, צוואה בעל פה וצוואה בפני עדים.

אם אתם עומדים בפני עריכת צוואה – המלצתנו היא לא לבחור בעורך הדין הזול והקרוב ביותר אליכם. אם אתם עומדים להוריש את מלוא זכויותיכם בנכסים – מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין מומחה לצוואות.

אם אתם הגעתם עד כאן עצרו!

משרדנו בעל ניסיון משפטי נרחב בתחום בו עוסק מאמר זה, וליווה אלפי לקוחות מרוצים בטיפול משפטי החל משלב הייעוץ והתכנון המשפטי, ניהול משא ומתן, ומתן מענה משפטי מלא אל מול צדדים שלישיים, עד להשגת התוצאה הנדרשת על ידי הלקוח. משרדנו רקורד מוכח וניסיון מקיף, ונשמח להעמיד את ניסיוננו הרב לכם בזמינות מיידית ומחירים הוגנים

תוכן עניינים

המידע בעמוד ובאתר זה נועד להוות מידע ראשוני ובסיסי בלבד, והוא לא מהווה ו/או יהווה ייעוץ והכוונה משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני הניתן על ידי המשרד. אין באמור בעמוד זה כדי להוות הכוונה ו/או המלצה ו/או הדרכה לנקיטת הליכים משפטיים שונים ו/או להימנעות מהם. אנו ממליצים להיוועץ עם עו"ד בטרם נקיטת כל פעולה. למען הסר כל ספק, האחריות לכל תוצאה בשל הסתמכות על האמור לעיל תחול על המשתמש בלבד.

אושר אלקיים משרד עורכי דין
עורך דין (כלכלן) אושר אלקיים

עורך דין (כלכלן) אושר אלקיים בעל ניסיון ייחודי והתמחות בייצוג וליווי משפטי של אנשים פרטיים בעסקאות לרכישת ומכירת דירות מגורים, משרדים, קבוצות רכישה ורכישות מסחריות, החל משלב בדיקת הנאותות והמשא-ומתן ובדירות מקדמיות, עובר לשלב עריכת ההסכם לרכישה/מכירה, וכלה בשלב ההקמה והרישום, תוך מתן ייעוץ והכוונה בתחום המימון, סוגיות המיסוי, סוגיות תאגידיות וייצוג מול הרשויות השונות, וזאת עד לסיום העסקה ברישום ולשביעות רצון הלקוח.
עו"ד אלקיים הינו מרצה מבוקש למקרקעין ונדל"ן ומרצה ומתרגל באופן שוטף בקורסים אקדמיים ב"מסלול האקדמי המכללה למנהל", בפורומים, בכנסים ואירועים שונים, מלווה משלחות אקדמיות בתחומי המשפט והכלכלה, וחבר בלשכת עורכי הדין. לאושר אלקיים תואר כפול במשפטים (LL.B) וכלכלה (B.A) בהצטיינות יתרה.

ייעוץ ראשוני עם עורך דין מקצועי
חייג עכשיו!
יוסי צברי
יוסי צברי
2022-05-05
אושר מקצועי מרגיע, אדיב, סבלני ,זמין בכול שעות היממה ,מכירת דירה זה לא תהליך קל ומאוד מלחיץ הרגשתי שאני בידיים שדואגות לי ולאינטרסים שלי ממליץ כבר לכולם.
amirsinay
amirsinay
2022-05-03
מקצוען אמיתי ליווה אותי בתור משקיע בכל הנוגע לבדיקות רקע לדיירים משא ומתן עם הדיירים ובנוסף תפר חוזה בדיוק לפי צרכי ועוד הרבה דברים שאפילו לא חשבתי עליהם, כיף לדעת שאתה מוגן מכל הכיוונים ואפשר להיות בראש שקט!
אתי צברי
אתי צברי
2022-04-12
תודה רבה לעורך דין אושר אלקיים על הטיפול והליווי במיכרת הדירה, על ההשקעה והשרות מעל ומעבר למצופה וסגירת העסקה במהירות ומקצועית. אין עלייך ונתראה בעסקה הבאה
אלברט אברמוב
אלברט אברמוב
2022-03-18
ממליץ בחום על אושר העורך דין ליווה אותי במקצועיות ובנועם ברכישת הדירה
Gal Yazdi גל יזדי
Gal Yazdi גל יזדי
2022-03-18
אושר ליווה אותנו בתהליך של קניית הדירה הראשונה שלנו. לא היה לנו ידע רב בנושא לפני כן, ואושר היה נעים, סבלני ומקצועי מאוד והסביר שלב אחרי שלב מה הולך לקרות עד סוף התהליך. ממליצים בחום!
Danielle Weizman
Danielle Weizman
2022-03-08
Couldn’t ask for any better advice than Osher. Very experienced, explains everything from top to bottom and guides you through step by step. I highly recommend!! 🤩🤩🤩
יובל זינר
יובל זינר
2022-02-25
עו"ד אושר אלקיים ליווה אותי בתהליך של קבלת זכאות ורכישת דירה במחיר למשתכן - הסביר כל שלב בצורה מקצועית מאוד וסייע בכל שאלה גם לאחר הפגישה! ממליץ בחום!
אורן נזרי
אורן נזרי
2022-02-15
עו"ד אושר אלקיים ליווה אותי ברכישת דירה להשקעה בקריית גת. הוא היה זמין לכל השאלות שיש לי בכל שעה, ונתן לי ראש שקט לאורך כל הדרך - במשא ומתן הוא הסביר הכל עד לפרטים הקטנים ביותר, את המשכנתא הוא תיקתק והוא אפילו דואג לי להסכם שכירות ובדיקת השוכרים בדירה. גם המחיר היה מעולה ביחס לשירות! ממליץ לכל מי שחושב לקנות או למכור דירה לשכור את שירותיו!!!!
מאמרים נוספים באותו נושא
מדריכים | מאמרים | מידע שימושי
ייעוץ מעורך דין ללא התחייבות
מדריכים נוספים
אושר אלקיים משרד עורכי דין