הוצאת צו ירושה ללא עורך דין

כדי שירושה תעבור מעזבונו של אדם אל הכיסים של יורשיו, על היורשים להוציא צו ירושה. עד לא מכבר, הוצאת צו ירושה ללא עורך דין הייתה עסק מורכב ומסובך. כיום, לאחר רפורמות שביצע משרד הפנים בשנים האחרונות, הוצאת הצו ללא עורך דין הינה עניין פשוט יחסית. בכל זאת, יהיו מקרים בהם כדאי יהיה להסתייע בשירותיו של עורך דין צוואות וירושות. מהם אותם מצבים? המשיכו לקרוא וגלו.

 

מה זה צו ירושה?

אין אדם יודע את יום פקודתו. היום יגיע, ועד לאותו יום האדם צובר זכויות, חובות, נכסים וממון. ביום אחד אדם ילך לעולמו. לאדם בת זוג ושלושה ילדים. הרכוש, כידוע, צריך להתחלק בין אשתו לבין שלושת ילדיו. אולם כיצד בפועל מתבצעת החלוקה? התשובה היא שהחלוקה מתבצעת באמצעות צו ירושה.

היורשים פונים לרשם לענייני ירושות והרשם מוציא צו לחלוקת הירושה. היורשים יציגו צו זה למוסדות הפיננסיים, לטאבו ולכל מקום אחר בו מוחזק רכושו של המנוח. על פי אותו הצו, הגורמים המחזיקים בכספי העזבון יעבירו את הכספים ליורשים.

 

צו קיום צוואה

לצד צו הירושה, קיים גם צו קיום הצוואה. כידוע, חוק הירושה קובע כללי ברירת מחדל לירושה. אולם אדם רשאי להורות על אופן חלוקת רכושו כראות עיניו, באמצעות עריכת צוואה. ככל שאדם יכתוב צוואה, רכושו יחולק לפי הכתוב בה ולא לפי הכללים הקבועים בחוק הירושה. עם זאת, לאחר מותו של אדם, יורשיו לא יוכלו להגיע לכל אותם מוסדות וגופים המחזיקים בעזבונו של המנוח ולדרוש את חלקם על פי הצוואה.

כדי לעשות כן, עליהם לקבל צו קיום צוואה מהרשם לענייני ירושות. היורשים יגישו בקשה לצו קיום צוואה לרשם, והרשם יעניק להם צו קיום. לצו קיום הצוואה תצורף צוואתו של המצווה, אשר תחלק במפורש את עיזבונו של האדם.

 

אופן הוצאת צו ירושה ללא עורך דין

עד לא מכבר, יורשים נדרשו להגיע פיזית למשרדי הרשם לענייני ירושה כדי להגיש בקשה לצו ירושה או לצו קיום צוואה. היה מדובר בתהליך ארוך ומיותר, שגרם להרבה בירוקרטיה, וחייב הגעה פיזית, תיאום תורים ולעיתים קרובות אנשים מצאו עצמם ללא הצו המיוחל.  אולם מאז מגפת הקורונה, הנהיג משרד המשפטים רפורמה מקיפה, אשר מאפשרת ליורשים להגיש באופן מקוון את בקשתם לצו ירושה.

לכן, כיום, יורשים יוכלו להגיש בקשה לצו ירושה ללא עורך דין, באופן אינטרנטי ומבלי לצאת מהבית. ככל שהבקשה תוגש באופן תקין, הרי שהם יקבלו את צו הירושה שלהם ויוכלו לזכות בחלקם בעזבון.

 

תהליך קבלת הירושה – מבקשה לצו ועד לחלוקה בפועל

כאמור, יורשיו של אדם מגישים בקשה לצו ירושה לרשם הירושות. בקשה להוצאת צו ירושה ניתן להגיש גם ללא עורך דין. הבקשה עוברת לבחינתו של הרשם, וככל שהיא תיראה לו תקינה, הרשם יפרסם אותה באתר האינטרנט של משרד המשפטים וכן בעיתונות. המודעה תפורסם במשך שבועיים לפחות. בתקופה זו, יוכלו בעלי עניין בירושה להגיש התנגדות לקבלת הבקשה. התנגדויות מוגשות כאשר בעל עניין בירושה רואה את עצמו כנפגע מצו הירושה.

כך, למשל, ייתכן כי שני אחים יגישו בקשה לצו ירושה, אך האח השלישי יגיש התנגדות לבקשה שכן הוא סובר כי אביו הותיר צוואה בה הוא מוריש את כל רכושו אליו.  במקרים שכאלו, התיק יעבור מהרשם לבית המשפט לענייני משפחה שיידון בחלוקת העיזבון. במקרים בהם לא מוגשות התנגדויות, לאחר שבועיים הבקשה תהפוך לצו. הרשם יוציא צו ירושה ליורשים והם יוכלו, כאמור, לדרוש בעזרתו את חלקם בעיזבון המנוח.

 

מתי צריך עורך דין לצו ירושה

ישנם מקרים בהם הסוגיות המשפטיות והעובדתיות הנוגעות לירושה, אכן לא ברורות. יכולים להיווצר מקרים בהם לא ברור אם הייתה או לא הייתה צוואה. במקרים אחרים, כלל לא ברור מי הם היורשים על פי דין. קורות סיטואציות במסגרתן לא ברור מהו היקף העיזבון, איזה נכסים נכללים בו ומה לא כלול ברכושו של המנוח. פעמים רבות, יורשים חותמים, בעזרת עורך דין מקרקעין, על הסכמים לחלוקת הנכסים לפני הגשת הבקשה לצו הירושה. אלו הן רק דוגמאות על קצה המזלג למקרים בהם מתעוררים ספקות בדבר חלוקת הירושה.

בכל אותם מקרים, לא רצוי לפעול להוצאת צו ירושה ללא עורך דין. הגשת הבקשה עלולה להיתקל בהתנגדויות ולהיגרר להליכים משפטיים ארוכי שנים. כל אימת שמתעורר ספק, ולו קל שבקלים, באשר ליורשים, להיקף הירושה או לאופן חלוקתה, רצוי מאוד להיוועץ בעורך דין מקרקעין העוסק בתחום לקבלת ייעוץ אשר יעניק לכם את הוודאות הרצויה בתחום. חשוב להדגיש כי סל המקרים הלוקים בעמימות עובדתית או משפטית הינו רחב במיוחד. בכל אחד מאותם מקרים, רצוי להסתייע בשירותיו של עורך דין. הנזק שעלול להיגרם מפעולה ללא עורך דין, עולה עשרת מונים על החסכון הכספי הגלום בהגשת צו ירושה ללא עורך דין.

 

אושר אלקיים משרד עו"ד

רוצים להגיש בקשה לצו ירושה? מעוניינים לעשות זאת בעזרת עורך דין ולאחר ייעוץ עם עורך דין מהתחום? עשו זאת עם עורך דין אושר אלקיים. עו"ד אלקיים הינו משפטן וכלכלן, המתמחה בדיני הצוואות והירושות. פנו אליו, והצטרפו לשורה ארוכה של לקוחות מרוצים.

 

הוצאת צו ירושה ללא עורך דין
הוצאת צו ירושה ללא עורך דין

 

לשיתוף המאמר לחצו:

שאלות ותשובות בנושא הוצאת צו ירושה ללא עורך דין

ניתן לבצע את הפעולה ללא עורך דין באמצעות פנייה מקוונת של היורשים לרשם לענייני ירושה באתר המיועד לכך. הפנייה נעשית בפשטות, ומחייבת המצאת מסמכים ספציפיים הרשומים באתר.

בהנחה והצוואה מצויה בידי המצווים, עליהם להגיש צו לקיום צוואה לרשם לענייני ירושה. עליהם לצרף מספר מסמכים, ואם לא תוגש התנגדות, הרשם יעניק צו קיום צוואה עם צוואה מאושרת למצווים.

אם מדובר במספר יורשים קטן, וצוואה לא מורכבת שלא צפויות בה התנגדויות, ניתן לבצע זאת ללא עורך דין וללא תשלום כספי. במקרים הפוכים – מומלץ ואף חובה להסתייע בעורך דין.

העלות משתנה בין משרדי עורכי דין בהתאם לרמת הניסיון והזמינות. המחיר עבור הוצאת צו קיום צוואה או ירושה מתחיל בכ-1,000 ₪ ועולה בהתאם למורכבות והנסיבות.

אם אתם הגעתם עד כאן עצרו!

משרדנו בעל ניסיון משפטי נרחב בתחום בו עוסק מאמר זה, וליווה אלפי לקוחות מרוצים בטיפול משפטי החל משלב הייעוץ והתכנון המשפטי, ניהול משא ומתן, ומתן מענה משפטי מלא אל מול צדדים שלישיים, עד להשגת התוצאה הנדרשת על ידי הלקוח. משרדנו רקורד מוכח וניסיון מקיף, ונשמח להעמיד את ניסיוננו הרב לכם בזמינות מיידית ומחירים הוגנים

תוכן עניינים

המידע בעמוד ובאתר זה נועד להוות מידע ראשוני ובסיסי בלבד, והוא לא מהווה ו/או יהווה ייעוץ והכוונה משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני הניתן על ידי המשרד. אין באמור בעמוד זה כדי להוות הכוונה ו/או המלצה ו/או הדרכה לנקיטת הליכים משפטיים שונים ו/או להימנעות מהם. אנו ממליצים להיוועץ עם עו"ד בטרם נקיטת כל פעולה. למען הסר כל ספק, האחריות לכל תוצאה בשל הסתמכות על האמור לעיל תחול על המשתמש בלבד.

אושר אלקיים משרד עורכי דין
עורך דין (כלכלן) אושר אלקיים

עורך דין (כלכלן) אושר אלקיים בעל ניסיון ייחודי והתמחות בייצוג וליווי משפטי של אנשים פרטיים בעסקאות לרכישת ומכירת דירות מגורים, משרדים, קבוצות רכישה ורכישות מסחריות, החל משלב בדיקת הנאותות והמשא-ומתן ובדירות מקדמיות, עובר לשלב עריכת ההסכם לרכישה/מכירה, וכלה בשלב ההקמה והרישום, תוך מתן ייעוץ והכוונה בתחום המימון, סוגיות המיסוי, סוגיות תאגידיות וייצוג מול הרשויות השונות, וזאת עד לסיום העסקה ברישום ולשביעות רצון הלקוח.
עו"ד אלקיים הינו מרצה מבוקש למקרקעין ונדל"ן ומרצה ומתרגל באופן שוטף בקורסים אקדמיים ב"מסלול האקדמי המכללה למנהל", בפורומים, בכנסים ואירועים שונים, מלווה משלחות אקדמיות בתחומי המשפט והכלכלה, וחבר בלשכת עורכי הדין. לאושר אלקיים תואר כפול במשפטים (LL.B) וכלכלה (B.A) בהצטיינות יתרה.

ייעוץ ראשוני עם עורך דין מקצועי
חייג עכשיו!
יוסי צברי
יוסי צברי
2022-05-05
אושר מקצועי מרגיע, אדיב, סבלני ,זמין בכול שעות היממה ,מכירת דירה זה לא תהליך קל ומאוד מלחיץ הרגשתי שאני בידיים שדואגות לי ולאינטרסים שלי ממליץ כבר לכולם.
amirsinay
amirsinay
2022-05-03
מקצוען אמיתי ליווה אותי בתור משקיע בכל הנוגע לבדיקות רקע לדיירים משא ומתן עם הדיירים ובנוסף תפר חוזה בדיוק לפי צרכי ועוד הרבה דברים שאפילו לא חשבתי עליהם, כיף לדעת שאתה מוגן מכל הכיוונים ואפשר להיות בראש שקט!
אתי צברי
אתי צברי
2022-04-12
תודה רבה לעורך דין אושר אלקיים על הטיפול והליווי במיכרת הדירה, על ההשקעה והשרות מעל ומעבר למצופה וסגירת העסקה במהירות ומקצועית. אין עלייך ונתראה בעסקה הבאה
אלברט אברמוב
אלברט אברמוב
2022-03-18
ממליץ בחום על אושר העורך דין ליווה אותי במקצועיות ובנועם ברכישת הדירה
Gal Yazdi גל יזדי
Gal Yazdi גל יזדי
2022-03-18
אושר ליווה אותנו בתהליך של קניית הדירה הראשונה שלנו. לא היה לנו ידע רב בנושא לפני כן, ואושר היה נעים, סבלני ומקצועי מאוד והסביר שלב אחרי שלב מה הולך לקרות עד סוף התהליך. ממליצים בחום!
Danielle Weizman
Danielle Weizman
2022-03-08
Couldn’t ask for any better advice than Osher. Very experienced, explains everything from top to bottom and guides you through step by step. I highly recommend!! 🤩🤩🤩
יובל זינר
יובל זינר
2022-02-25
עו"ד אושר אלקיים ליווה אותי בתהליך של קבלת זכאות ורכישת דירה במחיר למשתכן - הסביר כל שלב בצורה מקצועית מאוד וסייע בכל שאלה גם לאחר הפגישה! ממליץ בחום!
אורן נזרי
אורן נזרי
2022-02-15
עו"ד אושר אלקיים ליווה אותי ברכישת דירה להשקעה בקריית גת. הוא היה זמין לכל השאלות שיש לי בכל שעה, ונתן לי ראש שקט לאורך כל הדרך - במשא ומתן הוא הסביר הכל עד לפרטים הקטנים ביותר, את המשכנתא הוא תיקתק והוא אפילו דואג לי להסכם שכירות ובדיקת השוכרים בדירה. גם המחיר היה מעולה ביחס לשירות! ממליץ לכל מי שחושב לקנות או למכור דירה לשכור את שירותיו!!!!
מאמרים נוספים באותו נושא
מדריכים | מאמרים | מידע שימושי
ייעוץ מעורך דין ללא התחייבות
מדריכים נוספים
אושר אלקיים משרד עורכי דין