ביטול צו קיום צוואה

ביטול צו קיום צוואה הוא הדרך שלכם למנוע מהצוואה לצאת אל הפועל ומהעיזבון להתחלק על פי הצוואה. כדי לבטל צו קיום צוואה, יש להגיש התנגדות לבקשת הצו. ההתנגדות תישען על פגמים צורניים או מהותיים בצוואה, כלומר על פגמים באופן עריכת הצוואה או על פגמים במצווה עצמו. מהם אותם פגמים בגינם ניתן להגיש התנגדות? מה סיכויי ההצלחה של התנגדות? כל זאת ועוד להלן.

 

ביטול בקשת צו קיום צוואה

כיצד צוואה יוצאת מהכוח אל הפועל? איך מחלקים רכוש על פי צוואה? כדי לחלק רכוש על פי צוואה, על הנהנים מהצוואה להגיש בקשה לצו קיום אל רשם הירושות. הרשם יבחן את הבקשה, וככל שהיא תקינה הוא יפרסם את בקשת הקיום. כעבור 14 יום מיום פרסום הבקשה, הוא יעניק ליורשים צו קיום צוואה. עם צו קיום הצוואה, יוכלו היורשים להגיע אל הבנק, אל מרשם המקרקעין, אל משרד הרישוי ואל כל גורם אחר ולדרוש את מימוש זכויותיהם על פי הצוואה. היורשים יקבלו את המגיע להם באמצעות הצגת צו הקיום מרשם הירושות.

 

הגשת התנגדויות לצו הקיום

במשך 14 הימים בהם מפורסמת בקשת הצו, בעלי עניין בעיזבון יוכלו להגיש התנגדות לקיום הצוואה. כדי שלא לפספס את המועד, ככל שאתם חוששים כי תוגש בקשה לקיום צוואה הפוגעת בכם, בקשו מהרשם עדכונים אודות עזבונו של המנוח. אם תוגש בקשה לקיום הצוואה, אתם תקבלו התראה על כך. ניתן להתנגד לצוואה בשל פגם באופן עריכתה, או בשל פגם במצווה ובתוכן הצוואה. נעסוק כעת בפגמים אלו.

 

פגמים צורניים בצוואה

חוק הירושה קובע 4 דרכים לערוך צוואה. כל אחת מהדרכים כוללת דרישות צורניות לאופן עריכת הצוואה. 4 הדרכים לערוך צוואה הן:

  1. צוואה בכתב יד
  2. צוואה בעדים
  3. צוואה בפני רשות
  4. צוואה בעל פה

 

צוואה בכתב יד צריכה להיכתב כולה בכתב ידו של המצווה, לשאת חתימה ותאריך. חתימה בעדים צריכה להיעשות בנוכחות 2 עדים, לכלול את חתימתם, את חתימת המצווה ואת תאריך עשיית הצוואה. צוואה בפני רשות צריכה לקבל אישור נוטריוני וצוואה בעל פה תוכל להיעשות אך ורק כאשר אדם רואה עצמו בפני המוות ותוקפה 30 יום בלבד. במקרה זה, צריכים להיות 2 עדים המבינים את לשונו שישמעו את צוואתו ויכתבו זיכרון דברים לצוואה.

ניתן יהיה להגיש התנגדות לצוואה שלא עומדת בדרישות שהוצגו. כך, למשל, ניתן יהיה להתנגד לצוואה בכתב יד בטענה כי זהו לא כתב ידו של המצווה. לצוואה בעדים ניתן להתנגד בטענה כי חסרה חתימתם של העדים או תאריך, וכן הלאה. עם זאת, לא כל פגם צורני יוביל לביטול הצוואה. סעיף 25 לחוק הירושה קובע כי במקרים בהם ברורה כוונתו של המצווה והתקיימו מרכיבי היסוד של הצוואה, בית המשפט יוכל לרפא את הפגמים בה ולהורות על קיומה.

הסעיף יוצר איזון מסוים בין רצון המצווה לבין דרישות הפרוצדורה. הסעיף מפרט מה נחשב לדרישות היסוד של הצוואה, אולם הוראות החוק פתוחות לפרשנות בית המשפט ונדרשת מיומנות רבה כדי להוכיח כי פגם ניתן, או בלתי ניתן, לריפוי. כאן נכנס תפקידו של עורך דין ירושות וצוואות, אשר יוכיח את התקיימות הפגמים באופן שאינו ניתן לריפוי ויערער על ההנחה כי כוונת המצווה ברורה לחלוטין.

 

פגמים מהותיים בצוואה לביטול צו קיום צוואה

ניתן להתנגד לצוואה לא רק בשל פגמים צורניים בה, אלא גם בשל פגמים מהותיים בצוואה. הפגמים המהותיים שיכולים להיות בצוואה, רבים ומגוונים. ראשית, ניתן לטעון כי אחד מהנהנים בצוואה לקח חלק בעשייתה או היה עד לצוואה. במקרה שכזה, הוראת הצוואה תהיה בטילה לפי סעיף 35 לחוק וביטול ההוראה יוביל לביטול צו קיום צוואה. שנית, ניתן לטעון כי הצוואה נעשתה מחמת אונס או הטעיה. גם כאן, טענה שכזו תוביל לביטול צו קיום צוואה.

בנוסף, ניתן לטעון כי הצוואה נכתבה מחמת טעות ואי אפשר לקבוע מה היה עושה המצווה לו ידע על הטעות. טענה שכזו רלוונטית במקרים בהם המצווה טעה טעות עובדתית או משפטית ובשל כך כתב בצוואתו את שכתב. עם זאת, טעות בדיני הירושה לא נחשבת לטעות לעניין זה. במקרה של טעות שאי אפשר לדעת מה היה המצווה עושה לו היה מודע לה, הוראת הצוואה תתבטל ובכך יוביל עורך הדין לביטול צו קיום הצוואה.

לבסוף, עילת ההתנגדות הנפוצה ביותר היא השפעה בלתי הוגנת. עורך הדין יוכיח כי אחד הנהנים מהצוואה השפיע השפעה בלתי הוגנת מהמצווה, ואשר על כן, לפי סעיף 30 לחוק, מוצדק ביטול צו קיום הצוואה. נציין כי יש עניין שעורך הדין לא יהיה רק עורך דין צוואות וירושות, אלא גם עורך דין מקרקעין. זאת, מכיוון שהבנה מעמיקה בדיני המקרקעין תשפיע על ניהול ההליך כולו.

 

לסיכום

לסיכום, ניתן לבטל צו קיום צוואה באמצעות הגשת התנגדויות לצוואה. ההתנגדויות יכולות להיות צורניות או מהותיות. כדי להצליח בהתנגדות ולהוביל לביטול צו הקיום, יש לפעול בצורה משפטית נכונה. מחפשים עו"ד שייצג אתכם בהליך? פנו אל עורך דין אושר אלקיים. עו"ד אלקיים הינו משפטן וכלכלן המתמחה בתחום הצוואות והירושות וכן בתחום דיני המקרקעין. צרו איתו קשר והצטרפו לשורה ארוכה של לקוחות מרוצים.

ביטול צו קיום צוואה
ביטול צו קיום צוואה
לשיתוף המאמר לחצו:

שאלות ותשובות בנושא ביטול צו קיום צוואה

מרגע הגשת הבקשה לקיום צוואה, הדרך היחידה לבטל את הצוואה היא באמצעות התנגדות לצוואה. על ההתנגדות להיות מפורטת, מתוך מטרה שזו תשכנע את בית המשפט כי הצוואה שהוגשה דינה להיפסל.

 

העלות של ביטול צו קיום הצוואה תלוי בחוזקם של הטענות, חוזקה של הצוואה, והמשמעויות הכלכליות בה. ככל שאלמנטים אלה פועלים בעצימות גבוהה – הרי שהמחיר יעלה שכן הפעולות המשפטיות מורכבות וארוכות יותר

ביטול צו קיום הצוואה עשוי לקחת חודשים ספורים, ובמקרים מסוימים שנים רבות. מדובר בהליך התנגדות ארוך ומורכב שעשוי לקחת מספר שנים במספר ערכאות.

אם אתם עומדים בפני צו קיום צוואה שברצונכם לבטל, עליכם לפעול במהרה! משרדנו ליווה מקרים רבים של ביטול צו קיום צוואה, מה שמאפשר ללקוחות לקבל בדיוק את מה שמגיע להם. להצעת מחיר אתם מוזמנים לפנות אלינו ואנו נשמח להעניק לכם שירות אדיב ומחיר מעולה.

אם אתם הגעתם עד כאן עצרו!

משרדנו בעל ניסיון משפטי נרחב בתחום בו עוסק מאמר זה, וליווה אלפי לקוחות מרוצים בטיפול משפטי החל משלב הייעוץ והתכנון המשפטי, ניהול משא ומתן, ומתן מענה משפטי מלא אל מול צדדים שלישיים, עד להשגת התוצאה הנדרשת על ידי הלקוח. משרדנו רקורד מוכח וניסיון מקיף, ונשמח להעמיד את ניסיוננו הרב לכם בזמינות מיידית ומחירים הוגנים

תוכן עניינים

המידע בעמוד ובאתר זה נועד להוות מידע ראשוני ובסיסי בלבד, והוא לא מהווה ו/או יהווה ייעוץ והכוונה משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני הניתן על ידי המשרד. אין באמור בעמוד זה כדי להוות הכוונה ו/או המלצה ו/או הדרכה לנקיטת הליכים משפטיים שונים ו/או להימנעות מהם. אנו ממליצים להיוועץ עם עו"ד בטרם נקיטת כל פעולה. למען הסר כל ספק, האחריות לכל תוצאה בשל הסתמכות על האמור לעיל תחול על המשתמש בלבד.

אושר אלקיים משרד עורכי דין
עורך דין (כלכלן) אושר אלקיים

עורך דין (כלכלן) אושר אלקיים בעל ניסיון ייחודי והתמחות בייצוג וליווי משפטי של אנשים פרטיים בעסקאות לרכישת ומכירת דירות מגורים, משרדים, קבוצות רכישה ורכישות מסחריות, החל משלב בדיקת הנאותות והמשא-ומתן ובדירות מקדמיות, עובר לשלב עריכת ההסכם לרכישה/מכירה, וכלה בשלב ההקמה והרישום, תוך מתן ייעוץ והכוונה בתחום המימון, סוגיות המיסוי, סוגיות תאגידיות וייצוג מול הרשויות השונות, וזאת עד לסיום העסקה ברישום ולשביעות רצון הלקוח.
עו"ד אלקיים הינו מרצה מבוקש למקרקעין ונדל"ן ומרצה ומתרגל באופן שוטף בקורסים אקדמיים ב"מסלול האקדמי המכללה למנהל", בפורומים, בכנסים ואירועים שונים, מלווה משלחות אקדמיות בתחומי המשפט והכלכלה, וחבר בלשכת עורכי הדין. לאושר אלקיים תואר כפול במשפטים (LL.B) וכלכלה (B.A) בהצטיינות יתרה.

ייעוץ ראשוני עם עורך דין מקצועי
חייג עכשיו!
יוסי צברי
יוסי צברי
2022-05-05
אושר מקצועי מרגיע, אדיב, סבלני ,זמין בכול שעות היממה ,מכירת דירה זה לא תהליך קל ומאוד מלחיץ הרגשתי שאני בידיים שדואגות לי ולאינטרסים שלי ממליץ כבר לכולם.
amirsinay
amirsinay
2022-05-03
מקצוען אמיתי ליווה אותי בתור משקיע בכל הנוגע לבדיקות רקע לדיירים משא ומתן עם הדיירים ובנוסף תפר חוזה בדיוק לפי צרכי ועוד הרבה דברים שאפילו לא חשבתי עליהם, כיף לדעת שאתה מוגן מכל הכיוונים ואפשר להיות בראש שקט!
אתי צברי
אתי צברי
2022-04-12
תודה רבה לעורך דין אושר אלקיים על הטיפול והליווי במיכרת הדירה, על ההשקעה והשרות מעל ומעבר למצופה וסגירת העסקה במהירות ומקצועית. אין עלייך ונתראה בעסקה הבאה
אלברט אברמוב
אלברט אברמוב
2022-03-18
ממליץ בחום על אושר העורך דין ליווה אותי במקצועיות ובנועם ברכישת הדירה
Gal Yazdi גל יזדי
Gal Yazdi גל יזדי
2022-03-18
אושר ליווה אותנו בתהליך של קניית הדירה הראשונה שלנו. לא היה לנו ידע רב בנושא לפני כן, ואושר היה נעים, סבלני ומקצועי מאוד והסביר שלב אחרי שלב מה הולך לקרות עד סוף התהליך. ממליצים בחום!
Danielle Weizman
Danielle Weizman
2022-03-08
Couldn’t ask for any better advice than Osher. Very experienced, explains everything from top to bottom and guides you through step by step. I highly recommend!! 🤩🤩🤩
יובל זינר
יובל זינר
2022-02-25
עו"ד אושר אלקיים ליווה אותי בתהליך של קבלת זכאות ורכישת דירה במחיר למשתכן - הסביר כל שלב בצורה מקצועית מאוד וסייע בכל שאלה גם לאחר הפגישה! ממליץ בחום!
אורן נזרי
אורן נזרי
2022-02-15
עו"ד אושר אלקיים ליווה אותי ברכישת דירה להשקעה בקריית גת. הוא היה זמין לכל השאלות שיש לי בכל שעה, ונתן לי ראש שקט לאורך כל הדרך - במשא ומתן הוא הסביר הכל עד לפרטים הקטנים ביותר, את המשכנתא הוא תיקתק והוא אפילו דואג לי להסכם שכירות ובדיקת השוכרים בדירה. גם המחיר היה מעולה ביחס לשירות! ממליץ לכל מי שחושב לקנות או למכור דירה לשכור את שירותיו!!!!
מאמרים נוספים באותו נושא
מדריכים | מאמרים | מידע שימושי
ייעוץ מעורך דין ללא התחייבות
מדריכים נוספים
אושר אלקיים משרד עורכי דין