מה ההבדל בין צוואה רגילה לצוואה הדדית

צוואה הדדית הינה סוג מיוחד של צוואה, החותר תחת כל היסודות הרגילים של צוואה אשר אמורה לבטא את רצונו של אדם במותו.  מהי צוואה הדדית? במה היא נבדלת מצוואה רגילה? האם צוואה הדדית הינה כדאית? כל זאת ועוד בהמשך המאמר.

 

צוואה הינה מעשה אישי

סעיף 28 לחוק הירושה מדגיש עיקרון חשוב ויסודי בדיני הצוואות – הצוואה הינה מעשה אישי. 

צוואה התלויה ברצונו של האחר, בטילה. רק האדם עצמו רשאי להחליט כיצד יחולק רכושו. צוואה התולה את חלוקת הרכוש ברצונו של צד ג', חסרת כל תוקף. ככל שאדם לא ציווה כיצד לחלק את רכושו, הרכוש יתחלק בהתאם לקבוע בחוק הירושה, שכן הוא קובע את הוראות "ברירת המחדל של ירושה" באין צוואה, על פי הגיון משפטי/מוסרי בסיסי.

 

חריג משמעותי – צוואות הדדיות

חריג משמעותי לעקרון היותה של הצוואה מעשה אישי, הוא חריג הצוואות ההדדיות. סעיף 8א לחוק הירושה מאפשר לבני זוג לכתוב צוואות הדדיות. צוואות הדדיות הן צוואות התולות את תוקפן זו בזו, ובכך הופכות את הצוואה למעשה משותף ולא למעשה אישי. ההבדל הרעיוני והשוני העיקרי הגדול בין צוואות רגילות לצוואות ההדדיות, הוא שבצוואות הדדיות קיים מרכיב של הסתמכות.

בעוד שצוואה רגילה תלויה רק ברצונו של המצווה ולא מסתמכת על רצונם של אחרים, כאן בני הזוג מסתמכים זה על רצונו של זה וזה על צוואתו של זה, על מנת שיוכלו לחיות ביחד בשקט מבלי לחשוש שמא אחד מבני הזוג יפעל במחשכים ויפעל באופן השונה מכפי שהוא פועל. להלן נעמוד על הנפקות המעשית של הבדל זה.

 

מי יכול לעשות צוואות הדדיות ואיך הן נראות?

צוואות הדדיות יכולות להיעשות דווקא על ידי בני זוג בפני עורך דין העוסק בתחום. רצוי שהוא יהיה לא רק עו"ד צוואות וירושות אלא גם עורך דין מקרקעין. חשוב להדגיש כי בני זוג יכולים להיות גם ידועים בציבור וכן מאותו המין, אף אם הם אינם נשואים זה לזה. צוואות הדדיות יכולות להיכתב בשני מסמכים נפרדים, או במסמך אחד משותף.

בצוואות, כל אחד מהצדדים מוריש את רכושו תוך הסתמכות על צוואתו של בן זוגו.עם זאת, המצווים אינם צריכים להוריש דווקא זה לזה ואף לא לצד ג' משותף. החוק לא מגביל את זהות הנהנים מהצוואות ההדדיות, וכל שהוא עושה זה לאפשר למורישים להסתמך זה על צוואתו של זה, אלא מחייב את שני בני הזוג לשחק ב"קלפים פתוחים" אחד עם השני, כדי שידעו שאחד הצדדים לא פועל בצורה שונה. עם זאת, על פי רוב, מקובל כי בצוואות הדדיות בני זוג מורישים את רכושם זה לזה. בנוסף, מקובלת הוראת יורש אחר יורש לפיה לאחר מות בן הזוג, הרכוש יעבור לילדים המשותפים שלהם.

כך, יימנע מצב בו רכוש שהיה של בן הזוג שנפטר ראשון, יעבור לבן/בת הזוג החדש של בן/בת הזוג שנותר בחיים או לילדיה שאינם מהנישואין המשותפים שלהם. שני בני הזוג קובעים הוראה דומה, וכך יוצרים לעצמם וודאות באשר להורשת הרכוש לילדיהם המשותפים לאחר מות שני בני הזוג.

 

ההבדל בין צוואה רגילה לצוואה הדדית – ביטול הצוואה ההדדית

סעיף 36 לחוק הירושה קובע 3 דרכם לבטל צוואה רגילה:

  1. ביטול באחת מהדרכים לעשיית צוואה (בכתב יד/ בעדים / בפני רשות / בעל פה);
  2. השמדת הצוואה פיזית;
  3. עשיית צוואה חדשה.

 

פסיקת בתי המשפט אף קבעה (הלכת אהרוני), כי התנאים לביטול צוואה גמישים הרבה יותר מהתנאים לעשייתה. אם כן, צוואה רגילה קל מאוד לבטל. לעומת זאת, לפי סעיף 8א(ב) לחוק, צוואה הדדית לא תבוטל בקלות אלא באופן הכתוב בסעיף או בהתאם למוסכם בצוואות ההדדיות. ראשית, הסעיף עוסק תחילה במצב בו שני בני הזוג עודם בחיים. הסעיף קובע כי לפני מות בן הזוג השני, אדם יוכל לבטל צוואה הדדית באמצעות מסירת הודעה בכתב לבן זוגו.

כאן חשוב לציין כי לעניין ההודעה – יש לפעול בצורה חד משמעית ובכתב על מנת שהצד השני ידע שהצד המודיע מתכנן לשנות את צוואתו. זה מאפשר לצד השני לשנות אף הוא את הצוואה ולפעול בהתאם. לאחר מות בן הזוג, ביטול צוואה הדדית יהיה אפשרי אך ורק תוך הסתלקות של בן הזוג מחלקו בצוואת בן זוגו המנוח, וככל שכבר קיבל חלק מירושתו, עליו להשיב את אותו החלק והוא יתחלק בין היורשים האחרים. זאת, אלא אם כן התנו על כך בני הזוג בצוואתם ההדדית ושללו אפשרות לביטול הצוואות ההדדיות לאחר מות אחד מהם.

 

הבדלים בין צוואה רגילה לצוואה הדדית אושר אלקיים משרד עורכי דין

לסיכום, צוואה הדדית נבדלת מצוואה רגילה בכך שהיא אינה מעשה אישי אלא תלויה בשני בני הזוג. הצוואה כוללת מרכיב משמעותי של הסתמכות על צוואת בן הזוג השני. כתוצאה מכך, המחוקק הגביל באופן משמעותי את יכולתם של בני הזוג לבטל את צוואותיהם ההדדיות, בעוד שביטול צוואה שאינה הדדית הינו עניין פשוט למדי. ככל שאתם מעוניינים בעריכת צוואה ומתלבטים אם עדיפה לכם צוואה הדדית או רגילה, פנו אל עו"ד אושר אלקיים לקבלת ייעוץ משפטי מקיף ויסודי לחצו כאן. עו"ד אלקיים ילווה אתכם בהליך כולו, מתחילתו ועד סופו, וידאג לכל צרכיכם המשפטיים בהליך.

מה ההבדל בין צוואה רגילה לצוואה הדדית
מה ההבדל בין צוואה רגילה לצוואה הדדית
לשיתוף המאמר לחצו:

שאלות ותשובות בנושא מה ההבדל בין צוואה רגילה לצוואה הדדית

צוואה הדדית היא  צוואה הנערכת על ידי שני אנשים יחד, בהם הם מתחייבים אחד כלפי השני לפעול בהתאם להוראות החוק, ומגבילים את אפשרותם לבטל ו/או לשנות את הצוואה.

אושר אלקיים משרד עורכי דין עוסק רבות בתחום הגיל השלישי, והעניק למאות מלקוחותיו שירות של עריכת צוואות, לרבות צוואות הדדיות, בהתאם להוראות הלקוח. בכל שאלה ונושא אתם מוזמנים לפנות אלינו במספר 077-997-1180 או להשאיר הודעה ונסייע לכם בהקדם.

היתרון המשמעותי ביותר הוא עיקרון ההסתמכות בין בני הזוג. זה מאפשר לבני הזוג להמשיך בחייהם מתוך ידיעה שהם יודעים שבן הזוג לא יפעל מאחורי גבן לחלוקה שונה של רכוש משותף, ובכך יפעל בניגוד להסכמה ורצון בן הזוג השני.

צוואה הדדית מבטלים באחת משתי דרכים:

  1. אם בן/בת הזוג בחיים – עליהם להודיע לצד השני על כוונתם לבטל את הצוואה על מנת שהוא/היא ידעו על כך ויוכלו לשנות את צוואתם בהתאם.
  2. אם בן/בת הזוג נפטרו – על בן/בת הזוג שנותרו בחיים לוותר על כל מה שהם קיבלו מן העיזבון.

אם אתם הגעתם עד כאן עצרו!

משרדנו בעל ניסיון משפטי נרחב בתחום בו עוסק מאמר זה, וליווה אלפי לקוחות מרוצים בטיפול משפטי החל משלב הייעוץ והתכנון המשפטי, ניהול משא ומתן, ומתן מענה משפטי מלא אל מול צדדים שלישיים, עד להשגת התוצאה הנדרשת על ידי הלקוח. משרדנו רקורד מוכח וניסיון מקיף, ונשמח להעמיד את ניסיוננו הרב לכם בזמינות מיידית ומחירים הוגנים

תוכן עניינים

המידע בעמוד ובאתר זה נועד להוות מידע ראשוני ובסיסי בלבד, והוא לא מהווה ו/או יהווה ייעוץ והכוונה משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני הניתן על ידי המשרד. אין באמור בעמוד זה כדי להוות הכוונה ו/או המלצה ו/או הדרכה לנקיטת הליכים משפטיים שונים ו/או להימנעות מהם. אנו ממליצים להיוועץ עם עו"ד בטרם נקיטת כל פעולה. למען הסר כל ספק, האחריות לכל תוצאה בשל הסתמכות על האמור לעיל תחול על המשתמש בלבד.

אושר אלקיים משרד עורכי דין
עורך דין (כלכלן) אושר אלקיים

עורך דין (כלכלן) אושר אלקיים בעל ניסיון ייחודי והתמחות בייצוג וליווי משפטי של אנשים פרטיים בעסקאות לרכישת ומכירת דירות מגורים, משרדים, קבוצות רכישה ורכישות מסחריות, החל משלב בדיקת הנאותות והמשא-ומתן ובדירות מקדמיות, עובר לשלב עריכת ההסכם לרכישה/מכירה, וכלה בשלב ההקמה והרישום, תוך מתן ייעוץ והכוונה בתחום המימון, סוגיות המיסוי, סוגיות תאגידיות וייצוג מול הרשויות השונות, וזאת עד לסיום העסקה ברישום ולשביעות רצון הלקוח.
עו"ד אלקיים הינו מרצה מבוקש למקרקעין ונדל"ן ומרצה ומתרגל באופן שוטף בקורסים אקדמיים ב"מסלול האקדמי המכללה למנהל", בפורומים, בכנסים ואירועים שונים, מלווה משלחות אקדמיות בתחומי המשפט והכלכלה, וחבר בלשכת עורכי הדין. לאושר אלקיים תואר כפול במשפטים (LL.B) וכלכלה (B.A) בהצטיינות יתרה.

ייעוץ ראשוני עם עורך דין מקצועי
חייג עכשיו!
יוסי צברי
יוסי צברי
2022-05-05
אושר מקצועי מרגיע, אדיב, סבלני ,זמין בכול שעות היממה ,מכירת דירה זה לא תהליך קל ומאוד מלחיץ הרגשתי שאני בידיים שדואגות לי ולאינטרסים שלי ממליץ כבר לכולם.
amirsinay
amirsinay
2022-05-03
מקצוען אמיתי ליווה אותי בתור משקיע בכל הנוגע לבדיקות רקע לדיירים משא ומתן עם הדיירים ובנוסף תפר חוזה בדיוק לפי צרכי ועוד הרבה דברים שאפילו לא חשבתי עליהם, כיף לדעת שאתה מוגן מכל הכיוונים ואפשר להיות בראש שקט!
אתי צברי
אתי צברי
2022-04-12
תודה רבה לעורך דין אושר אלקיים על הטיפול והליווי במיכרת הדירה, על ההשקעה והשרות מעל ומעבר למצופה וסגירת העסקה במהירות ומקצועית. אין עלייך ונתראה בעסקה הבאה
אלברט אברמוב
אלברט אברמוב
2022-03-18
ממליץ בחום על אושר העורך דין ליווה אותי במקצועיות ובנועם ברכישת הדירה
Gal Yazdi גל יזדי
Gal Yazdi גל יזדי
2022-03-18
אושר ליווה אותנו בתהליך של קניית הדירה הראשונה שלנו. לא היה לנו ידע רב בנושא לפני כן, ואושר היה נעים, סבלני ומקצועי מאוד והסביר שלב אחרי שלב מה הולך לקרות עד סוף התהליך. ממליצים בחום!
Danielle Weizman
Danielle Weizman
2022-03-08
Couldn’t ask for any better advice than Osher. Very experienced, explains everything from top to bottom and guides you through step by step. I highly recommend!! 🤩🤩🤩
יובל זינר
יובל זינר
2022-02-25
עו"ד אושר אלקיים ליווה אותי בתהליך של קבלת זכאות ורכישת דירה במחיר למשתכן - הסביר כל שלב בצורה מקצועית מאוד וסייע בכל שאלה גם לאחר הפגישה! ממליץ בחום!
אורן נזרי
אורן נזרי
2022-02-15
עו"ד אושר אלקיים ליווה אותי ברכישת דירה להשקעה בקריית גת. הוא היה זמין לכל השאלות שיש לי בכל שעה, ונתן לי ראש שקט לאורך כל הדרך - במשא ומתן הוא הסביר הכל עד לפרטים הקטנים ביותר, את המשכנתא הוא תיקתק והוא אפילו דואג לי להסכם שכירות ובדיקת השוכרים בדירה. גם המחיר היה מעולה ביחס לשירות! ממליץ לכל מי שחושב לקנות או למכור דירה לשכור את שירותיו!!!!
מאמרים נוספים באותו נושא
מדריכים | מאמרים | מידע שימושי
ייעוץ מעורך דין ללא התחייבות
מדריכים נוספים
אושר אלקיים משרד עורכי דין